Emeryci

i

Autor: Shutterstock

Seniorzy nie przeżyją drożyzny w sklepach? Będą wyższe emerytury, jest jedno ale

2021-08-29 6:00

Polski Ład miał poprawić sytuację najbiedniejszych emerytów dzięki zwiększeniu kwoty wolnej od podatku. Jednak oprócz ulgi, program gospodarczy PiS zakłada podniesienie składki zdrowotnej do 9 procent, co znacznie uszczupli budżety seniorów, pracowników, czy przedsiębiorców. Przedsiębiorcy zdołali upomnieć się o swoje, głośno krytykując wzrost obciążeń. Na głos ludzi biznesu głuchy nie pozostał Minister Finansów Tadeusz Kościński, który zapowiedział, że pracuje już nad kompromisem dla firm. Gdyby obniżką składek objąć również seniorów, mogliby sporo na tym skorzystać.

Polski Ład korzystny dla emerytów. Wyższa kwota wolna od podatku, ale też wyższa składka zdrowotna

Zgodnie z ustaleniami Polskiego Ładu, kwota wolna od podatku wzrośnie do 30 tys. zł rocznie. Oznacza to, że emeryci, którzy pobierają miesięcznie kwoty do 2500 zł nie będą obciążeni podatkiem dochodowym. Zmiany będą więc dla nich dość korzystne, ale i tak część podwyżki "pochłonie" wyższa składka zdrowotna, wysokości 9 procent. 

ZOBACZ: Polski Nowy Ład do zmiany. Składka zdrowotna dużo niższa niż zapowiadano

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

Już sam fakt, aby emeryci płacili wysoką składkę zdrowotną zdaje się być niedorzeczny, choćby dlatego, że przez lata swojej pracy odprowadzali składki, w tym zdrowotne. Obecnie minister finansów Tadeusz Kościński zapowiedział, że dziewięcioprocentowe obciążenie może zostać obniżone, ale tylko dla przedsiębiorców. Choć szef resortu raczej unika konkretnych liczb, spekuluje się o 3 procentach.

Emeryci mogliby sporo zyskać na obniżeniu składki zdrowotnej

Podobna zmiana mogłaby objąć seniorów, choć na razie minister finansów nie wypowiedział się na ten temat. Niemniej wtedy potencjalny wzrost emerytur byłby znacznie wyższy dla większości seniorów. Przykładowo emeryt z najniższym świadczeniem wysokości 1200 zł brutto, zyskałby miesięcznie dodatkowo niemal 140 zł. Osoba ze średnią emeryturą 2500 zł brutto, miałaby świadczenie wyższe o ok. 338 zł. Dokładne wyliczenia przedstawiamy w poniższej galerii.

Sonda
Czy składka zdrowotna powinna być niższa niż 9 procent?

Sam Kościński mówiąc o obniżeniu składki zdrowotnej w Polskim Ładzie mówił o tym, że będzie ona wdrażana stopniowo. Nie chciał zdradzać czy wyniesie "3 procent, czy 3,5 procent, czy 2,5 procent, czy 2,7 procent w przyszłym roku". Ponadto główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki zaznaczył, że może ona wynieść 3 procent w 2022 roku, ale potem nie można wykluczyć jej podwyższenia. Nawet jeśli obniżka miałaby być czasowa, objęcie nią seniorów, pomogłoby im przetrwać okres drożyzny w sklepach.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze