Zakaz handlu w niedzielę! Od kiedy i które sklepy będą zamknięte?

i

Autor: fot. EAST NEWS Zakaz handlu w niedzielę! Od kiedy i które sklepy będą zamknięte?

Zakaz handlu w niedzielę będzie zaostrzony

2018-07-12 7:37

Nowe przepisy, które pozwalają Polakom robić zakupy tylko w pierwszą i ostatnią niedziele miesiąca (co roku jednak tych niedziel ma być mniej) weszły w życie od marca bieżącego roku. Okazuje się jednak, że już teraz rząd szykuje zmiany. Wszystko przez to, że przedsiębiorcy często i gęsto nowe przepisy obchodzą.

Niedziela, na dworze skwar, a nam akurat zachciało się zimnej oranżady. Kłopot w tym, że jest to niedziela objęta zakazem handlu. Na całe szczęście obok jest sklep osiedlowy, który zgodnie z przepisami, może być otwarty… ale już niedługo, bo nadchodzi nowelizacji ustawy dotyczącej zakazu handlu.

Związkowcy z „Solidarności”, którzy byli inicjatorami podstawowych zmian odnośnie niedzielnych zakupów, nie kryli oburzenia, że przez luki prawne niektórzy przedsiębiorcy – zgodnie z prawem – zakaz handlu w niedziele obchodzą. Teraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada zmiany, które w pełni zadowolą „Solidarność”.

Kogo mają dotyczyć zmiany? Chociażby sieć sklepów „Żabka”. Działające na zasadzie franczyzy placówki zauważyły, że w myśl nowego prawa zakaz handlu nie obejmuje placówek pocztowych. Często więc otwarta w niedziele i święta „Żabka” nikogo nie dziwi – w końcu można w niej nadać lub odebrać paczkę. Innych jednak usług, które oferuje nam „tradycyjna” poczta, nie załatwimy.

- Placówką pocztową jest Poczta Polska i przy tym pozostaniemy – rozwiał, w rozmowie z TVN24 Bis, wszelkie wątpliwości wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Wiceszef resortu pracy zapowiedział też, że będą konkretne regulacje odnośnie małych sklepów, które mogą być otwarte w niedziele, o ile obsługiwać klientów będzie sam właściciel bądź ktoś z rodziny. Ministerstwo chce przepisy zaostrzyć w ten sposób, by pomagający właścicielowi bliscy robili to całkowicie nieodpłatnie i tylko wtedy, gdy nie pracują w sklepie w tygodniu.

Kiedy dojdzie do zmian? Zdaniem wiceministra Szweda, nad nowelizacją rządzący pochylą się po wakacjach.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze