Zakaz handlu w niedzielę w praktyce nie obowiązuje?

i

Autor: GADOM, archiwum se.pl Zakaz handlu w niedzielę w praktyce nie obowiązuje?

Zaostrzenie zakazu handlu w niedzielę! PiS chce zmian do końca wakacji. MRPiT komentuje

2021-07-06 12:47

Prawo i Sprawiedliwość dąży do zapowiadanej nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Projekt ustawy w tym miesiącu ma trafić do Sejmu. Zdaniem posła PiS Janusza Śniadka, zapisy poselskiego projektu wejdą w życie jeszcze przed końcem wakacji. Zapał byłego przewodniczącego związku zawodowego "Solidarność" studzi jednak rząd, a konkretnie Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Nowy zakaz handlu w niedzielę?

Pod koniec czerwca w "Dzienniku Gazecie Prawnej" poseł PiS Janusz Śniadek zapowiedział, że nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę trafi na początku lipca do Sejmu. "Dostaliśmy zielone światło na zmianę przepisów" - powiedział. Wyraził nadzieję, że przepisy poselskiego projektu wejdą w życie przed końcem wakacji. Z informacji dziennika wynika, że sklep będzie mógł prowadzić działalność w niedziele niehandlowe jako placówka pocztowa pod warunkiem, że ten rodzaj działalności będzie dla niej dominujący. W miesiącu poprzedzającym kontrolę PIP łączne wpływy z działalności określanej jako "przeważająca" miałyby wynosić ponad 50 proc.

ZOBACZ: Koniec wypłat gotówki w 500 plus! PiS wycofuje się z rozdawania pieniędzy do ręki

Otworzyli sklep dla ubogich mieszkańców

- W MRPiT nie są obecnie prowadzone prace nad zmianami w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni - odpowiedział PAP resort rozwoju zapytany, czy zgadza się z potrzebą uszczelnienia przepisów i czy sam prowadzi prace nad zmianami w ustawie. - Do MRPiT wpływają zarówno postulaty podmiotów opowiadających się za zniesieniem bądź czasowym zawieszeniem zakazu handlu w niedziele i święta, jak i stanowiska, w których zainteresowani stanowczo popierają obecnie obowiązujące regulacje i sprzeciwiają się jakimkolwiek zmianom w tym zakresie - wskazał resort.

Sonda
Czy należy zaostrzyć przepisy o zakazie handlu w niedzielę?

Dodał, że przyjęcie jakiegokolwiek rozwiązania w zakresie ograniczenia handlu wiąże się z koniecznością pogodzenia sprzecznych interesów różnych grup przedsiębiorców. "Dlatego obecnie resort poddaje wnikliwiej analizie napływające informacje i postulaty związane ze stosowaniem przepisów ww. ustawy" - podało MRPiT. Na pytanie, jak duża jest skala otwierania sklepów w niedzielę i święta, w tym placówek posiadających status placówek pocztowych, resort odparł, że nie posiada takich danych.

Obecna ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta przewiduje szereg wyjątków; zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje m.in. na stacjach paliw, dworcach i lotniskach, w piekarniach i cukierniach, w aptekach, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, w placówkach pocztowych

Najnowsze