1 na 4 osoby została zaatakowana w sieci w 2023 roku! Niepokojące wyniki raportu

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

CYBERBEZPIECZEŃSTWO

1 na 4 osoby została zaatakowana w sieci w 2023 roku! Niepokojące wyniki raportu

2024-06-05 10:40

Raport oceny cyberbezpieczeństwa konsumentów Bitdefender 2024 pokazuje, że zarządzanie hasłami pozostaje jednym z najsłabszych punktów internautów – ponad jedna trzecia stwierdziła, że zapisuje swoje hasła, a prawie jedna piąta używa tego samego hasła do trzech lub więcej kont. Być może nie jest więc niespodzianką, że w zeszłym roku jedna czwarta internautów doświadczyła incydentu związanego z bezpieczeństwem – a liczba ta dotyczy tylko osób, które faktycznie wiedzą, że padły ofiarą ataku cyberprzestępców

Zespół Bitdefender poprosił respondentów, którzy doświadczyli incydentu bezpieczeństwa, o dokładne określenie, z jakim rodzajem zagrożenia mieli do czynienia, wybierając wszystkie punkty, które ich dotyczyły. Oszustwa SMS-owe (45,4%) okazały się najczęstszym zdarzeniem związanym z bezpieczeństwem, jakiego doświadczają konsumenci, a zaraz za nimi plasowały się próby oszustwa (44,4%) i wiadomości e-mail typu phishing (42,1%). Narażenie danych stanowiło 27,5% zgłoszonych incydentów, następnie infekcja złośliwym oprogramowaniem – 16,4% i doxxing – 9,2%.

Respondenci, którzy twierdzą, że potrafią rozpoznać oszustwo, częściej zgłaszają, że doświadczyli incydentu związanego z bezpieczeństwem. Jednak ci, którzy nie potrafią rozpoznać oszustwa, prawdopodobnie doświadczyli go, nie wiedząc o tym.

Technologiczny Przeglad Tygodnia 31.05

Cyberprzestępcy podszywają się pod przedsiębiorstwa

Niewłaściwa higiena haseł jest aktualnie głównym wektorem ataków cyberprzestępców. Nawet jeśli dany internauta używa silnych, unikalnych haseł do każdego konta, napastnicy wciąż znajdują sposoby na ich przechwycenie i przejęcie tych kont – albo dlatego, że nie włączono uwierzytelniania wieloskładnikowego, albo internauci zostali oszukani w celu ujawnienia swoich danych logowania.

Cyberprzestępcy często podszywają się pod przedsiębiorstwa lub podmioty państwowe, aby nakłonić ludzi do przekazania ich danych osobowych. W tegorocznym raporcie FTC podała, że ​​w 2023 r. Amerykanie stracili ponad miliard dolarów na skutek oszustów podszywających się pod firmy lub agencje rządowe.

Niektórzy entuzjaści kryptowalut stracili oszczędności całego życia z powodu złych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ogłosił niedawno wyrok 20 lat więzienia dla obywatela Indii, który sfałszował witrynę Coinbase w celu kradzieży ponad 37 milionów dolarów graczom na rynku kryptowalut.

„Oszustwa szerzą się na całym świecie, a mimo to konsumenci nadal stosują niewystarczające praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dla internautów konieczne stało się stosowanie dedykowanych systemów antywirusowych na swoich urządzeniach osobistych. Warto także rozważyć stosowanie menadżerów haseł, czyli narzędzi, dzięki którym można generować unikalne i skomplikowane hasła oraz bezpiecznie je przechowywać” – mówi Arkadiusz Kraszewski z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

 Źródło: https://bitdefender.pl/1-na-4-internautow-doswiadczyl-incydentu-zwiazanego-z-cyberbezpieczenstwem-w-zeszlym-roku/

Nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Sprawdź, jak dobrze znasz wynalazki XX wieku [QUIZ]
Pytanie 1 z 8
W którym roku zaprezentowano pierwszy komputer?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze