Aktywność Słońca rośnie - GPS-y przestaną działać w 2012 r.?

2010-08-08 22:36

Pierwszego sierpnia miała miejsce na Słońcu potężna burza słoneczna, która półtorej doby później wywołała na ziemskim niebie wyjątkową falę zórz polarnych. Rozbłysk zwiastuje koniec okresu minimalnej aktywności Słońca. Jeśli w 2012 lub 2013 roku aktywność gwiazdy jeszcze się zwiększy, rozbłyski i burze mogą powodować długotrwałe przerwy w działaniu systemu GPS.

Już w 2005 roku student z Cornell University, Alessandro Cerruty zauważył, że GPS-y są bardzo wrażliwe na zakłócenia radiowe w przedziale 1,2-1,6 GHz. A właśnie ta część pasma radiowego jest mocno zaśmiecona, kiedy Słońce staje się bardziej aktywne - a na jego powierzchni pojawiają się liczne plamy.

Cykl aktywności słonecznej trwa ok. 11 lat. Nasza gwiazda już powinna być w okresie maksimum, na razie jednak jest wyjątkowo spokojna. Nowe szacunki mówią, że Słońce stanie się najbardziej aktywne w 2012 lub 2013 roku.

Nawigacje GPS rozpowszechniły się tuż po tym, jak Słońce się uspokoiło. Naukowcy spodziewają się jednak, że w okolicy roku 2012 nasza gwiazda centralna z powrotem się aktywuje. Duże ilości cząstek wystrzeliwane w Ziemię mogą powodować piękne zorze polarne i... zakłócenia systemu GPS.

Burza słoneczna - zwiastun okresu aktywności

Trzeciego sierpnia na ziemskim niebie pojawiła się bardzo okazała zorza polarna. To efekt burzy słonecznej, która miała miejsce na Słońcu 1 sierpnia. Teleskop STEREO należący do NASA fotografował przebieg burzy i wygląd tarczy słonecznej godzina po godzinie.

Na zdjęciach, po lewej stronie gwiazdy wyraźnie widać wyrzucane w przestrzeń kosmiczną strugi materii. To flara słoneczna, która wystrzeliła w Kosmos z szybkością 1000 kilometrów na sekundę (3,6 miliona km/h). Oprócz niej zaobserwowano też zaburzenia w koronie słonecznej i szum w paśmie radiowym.

To zwiastuny nadchodzącego cyklu aktywności Słońca.

 

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze