Cyfryzacja telewizji to zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania (a w konsekwencji także odbioru) analogowego nowoczesną techniką cyfrową. Tak dzieje się nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach na całym świecie. Powód? Nowy system jest bardziej efektywny i daje więcej możliwości niż przestarzała technika analogowa.
Telewizja cyfrowa to przede wszystkim:
* odbiór większej liczby programów,
* lepsza jakość obrazu i dźwięku,
* możliwość wprowadzenia telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television),
* możliwość wprowadzenia usług dodatkowych (np. kilka ścieżek dźwiękowych czy napisy w trakcie wyświetlania filmów anglojęzycznych), które będą pomocne w nauce języków obcych oraz ułatwią korzystanie z telewizji osobom z upośledzeniem wzroku lub słuchu.
Koniecznie trzeba to zrobić
Jak się okazuje, nie taka cyfryzacja straszna, jak ją niektórzy malują. Już dziś w wielu miejscach naszego kraju można oglądać naziemną telewizję cyfrową.
Warto jednak wiedzieć, że ostatecznym terminem wyłączenia telewizji analogowej jest 31 lipca 2013 roku. Jednakże na niektórych obszarach Polski sygnał analogowy zostanie wyłączony znacznie wcześniej. Informacje o wyłączeniu tego sygnału będą podawane do publicznej wiadomości z odpowiednio dużym wyprzedzeniem.
Po wyłączeniu nadawania analogowego odbiór telewizji naziemnej bez dekodera lub nowego telewizora z dekoderem nie będzie możliwy. Im szybciej jednak zakupisz ten sprzęt, tym szybciej będziesz mógł cieszyć się możliwościami, jakie daje nowoczesny system. Sprawdź, jak to zrobić.
Krok po kroku do telewizji cyfrowej
Niestety, tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych.
Żeby oglądać telewizję w nowym systemie, można zastosować jedno z dwóch rozwiązań:
* dołączyć do analogowego odbiornika telewizyjnego odpowiednie urządzenie umożliwiające odbiór sygnału cyfrowego, zwane popularnie dekoderem. Dekoder DVB-T MPEG-4 możesz kupić w sklepie ze sprzętem RTV albo w Internecie.
* wymienić tradycyjny, analogowy telewizor na cyfrowy z wbudowanym fabrycznie dekoderem DVB-T MPEG-4.
Potrzebna będzie również zewnętrzna antena do odbioru telewizji naziemnej. Sieć naziemnej telewizji cyfrowej została zaprojektowana z myślą o antenach zewnętrznych, jednakże w dogodnych warunkach lokalnych, np. blisko nadajników, odbiór możliwy jest niekiedy na antenach pokojowych. Jeżeli dotychczasowa analogowa telewizja odbierana jest za pomocą aktualnie posiadanej anteny bez zakłóceń, to prawdopodobnie nie będzie potrzeby wymiany takiej anteny (sygnał cyfrowy nadawany jest w tym samym paśmie co analogowy). W przypadku konieczności wymiany anteny warto wybrać taką, która przeznaczona jest do montażu zewnętrznego.
Uwaga!
Nie musisz martwić się, czy zakupiony przez ciebie telewizor lub dekoder jest przystosowany do odbioru telewizji cyfrowej. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej przygotowanej przez Ministerstwo Infrastruktury sprzedawca będzie musiał poinformować cię jeszcze przed zakupem o tym, że oferowany przez niego sprzęt nie jest zdolny do odbioru sygnału cyfrowego. Klient będzie musiał wyrazić zgodę na taki zakup.
Po zakupie specjalistycznych urządzeń kolejnym krokiem jest montaż dekodera i anteny. Jest on niezwykle prosty, więc każdy powinien sobie z tym poradzić. Wystarczy stosować się do wskazówek zawartych w instrukcji obsługi, dołączonej do dekodera lub odbiornika.
Następnie należy odpowiednio ustawić antenę w kierunku nadajnika zapewniającego pokrycie sygnałem cyfrowym dany obszar, co pozwoli znaleźć odpowiednią częstotliwość. Uzbrój się w cierpliwość, ponieważ skonfigurowanie anteny zajmie ci trochę czasu. Jak już ci się to uda, to po prostu zostaw ją w takiej pozycji.
Na koniec pilotem od dekodera skanujesz kanały w telewizorze i zapisujesz je w pamięci dekodera. Potem możesz je ułożyć w dowolnej kolejności.
Teraz możesz już oglądać naziemną telewizję cyfrową. Po prostu włączasz pilotem telewizor albo dekoder i swobodnie skaczesz po kanałach. W przypadku odbiornika z wbudowanym dekoderem wystarczy uruchomić jedynie telewizor i ustawić skanowanie kanałów w telewizorze.
Nie daj się naciągaczom
Wdrażanie naziemnej telewizji cyfrowej wykorzystują również oszuści. Podszywają się pod przedstawicieli telewizji cyfrowych albo nawet telewizji publicznej. Mogą też straszyć odcięciem telewizji albo karą za brak dekodera.
Naciągacze żerują na niewiedzy i oferują nieświadomym, najczęściej starszym osobom, urządzenia za zbyt wysoką cenę albo takie, które mają nieodpowiednie parametry.
Jak się przed nimi ustrzec? Przede wszystkim nie wolno kupować niczego od domokrążców. W przypadku takiej sprzedaży nie masz żadnej pewności, że kupiony towar działa i będzie działał. A jak się zepsuje, to sprzedawcy już nie znajdziesz i nie odzyskasz swoich pieniędzy.
Należy pamiętać, że dekoder powinien mieć możliwość odbioru sygnału MPEG-4. Na rynku do niedawna dostępne były także dekodery MPEG-2, które w Polsce są kompletnie bezużyteczne.
Gdzie można odbierać sygnał cyfrowy
Cyfrowa telewizja uruchomiona została w: Poznaniu, Zielonej Górze, Żaganiu, Gdańsku, Pile, Płocku, Rzeszowie, Siedlcach, Szczecinie, Wiśle, Białogardzie, Bydgoszczy, Częstochowie, Iławie, Kaliszu, Elblągu, Katowicach, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Lęborku, Lublinie, Opolu, Przemyślu, Olsztynie, Świnoujściu, Suwałkach, Kłodzku, Koninie, Rabce, Dęblinie, Przysusze, Szczawnicy, Tarnowie, Wrocławiu, Zakopanem i Zamościu (w tych miastach oglądać możesz Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN 7, TV Puls, TV 4 oraz TV 6). Dodatkowo w Gdańsku, Iławie, Pile, Płocku, Poznaniu, Siedlcach, Szczecinie, Warszawie, Wiśle, Białymstoku, Gorzowie, Łodzi, Rzeszowie i Lublinie oglądać możesz TVP 1, TVP 2, TVP INFO, TVP Kultura i TVP Historia.
Telewizja cyfrowa to nie kablówka
W odróżnieniu od telewizji kablowej za cyfrową nie płacisz comiesięcznego abonamentu. Jedyne koszty, jakie poniesiesz, to cena dekodera albo odbiornika telewizyjnego. Docelowo odbierać będziesz ponad 20 programów, a już teraz w technice cyfrowej nadawane są:
* TVP 1
* TVP 2
* TVP INFO
* TVP Kultura
* TVP Historia
* Polsat
* Polsat Sport News
* TVN
* TVN 7
* TV Puls
* TV 4
* TV 6