Producenci telefonów komórkowych prześcigają się w walce o klienta, zasypując rynek telefonami, które mają coraz większe możliwości. Smartfon to obecnie „must have” dla większości społeczeństwa. Możliwość korzystania z tak wielu przydatnych funkcji za pomocą jednego tylko urządzenia jest bowiem bardzo kusząca. Dzwonimy, wysyłamy maile, surfujemy po internecie, robimy zdjęcia i nagrywamy filmy, które potem chętnie zamieszczamy na portalach społecznościowych. Niby sporo, a jednak jest to tylko część możliwości, jakie oferują te multimedialne urządzenia.
Co to jest smartfon? Definicja smartfona
Definicja smartfona nie jest jednoznaczna. Potocznie nazywany tak jest każdy nowy telefon komórkowy, który oprócz standardowych funkcji komunikacyjnych umożliwia odbiór poczty e-mail oraz surfowanie po internecie z użyciem przeglądarki. Miłośnicy nowych technologii nie zgadzają się jednak z taką terminologią. Przyjmując bowiem takie kryteria, można by tym mianem określić większość obecnie dostępnych na rynku telefonów.
Dla nich smartfon to urządzenie z systemem operacyjnym, którego funkcjonalność można rozszerzać poprzez instalowanie nowych aplikacji. Bardziej precyzyjni chcą podziału na systemy operacyjne i standardowe oprogramowania, rozróżniania apletów Java od dedykowanych aplikacji itp. Nie ma więc jednoznacznego podziału na smartfony oraz „pozostałe” telefony, a kwestia nazewnictwa uzależniona jest chyba jedynie od własnej interpretacji.
Ekran dotykowy czy klawiatura?
Smartfon czy też nie, ważne, żeby spełniał pokładane w nim nadzieje. Warto postawić sobie pytanie, do czego będziemy go najczęściej wykorzystywać i na tej podstawie ocenić dostępne modele. Wiele osób zastanawia się, czy wybrać ekran dotykowy, czy standardową klawiaturę, obawiając się o czułość oraz wytrzymałość pierwszego rozwiązania. Warto jednak zwrócić uwagę, że obecnie produkowane telefony dotykowe w większości gwarantują wysoką precyzję obsługi, a także dobrą jakość materiałów.
Dla niezdecydowanych producenci tacy jak Nokia czy Samsung wprowadzili rozwiązania hybrydowe, łączące dotykowe ekrany ze „zwykłymi” klawiaturami. Pamiętajmy, że telefon dotykowy ma zazwyczaj znacznie większą powierzchnię ekranu, co w dużym stopniu ułatwia zarówno przeglądanie wiadomości, jak i surfowanie po internecie.
Smartfon poprowadzi, sfotografuje, odtworzy film...
Dzięki możliwości poszerzania funkcjonalności o kolejne aplikacje smartfon jest bardzo wszechstronnym urządzeniem. Dzięki wbudowanym modułom GPS może nam służyć jako nawigacja. Gdy dodamy do tego odpowiednią aplikację, mamy już osobistego trenera do joggingu, który wyznaczy nam trasę, zmierzy czas, a nawet, przy wykorzystaniu dodatkowych akcesoriów, zmierzy puls. A to tylko kropla w morzu możliwości. Jeśli nosimy się z zamiarem tak szerokiego zastosowania naszego smartfona, powinniśmy sprawdzić, jakie wsparcie proponuje nam producent. Dostępność i zróżnicowanie dostępnych aplikacji zależy bowiem od marki telefonu.
Dla miłośników fotografii również się coś znajdzie. Jakość zdjęć uzyskiwana przez niektóre modele smartfonów nie różni się znacznie od tej uzyskiwanej przez kompaktowe aparaty fotograficzne, a poziom nagrywanych filmów zadowoli niejednego domorosłego reżysera. Kto nie chciałby nadrobić zaległości filmowych w drodze do pracy czy podróżując samolotem? Odtwarzanie muzyki za pomocą komórki to już standard, teraz przyszła pora na odtwarzanie filmów w jakości HD.
Pamiętajmy również, aby sprawdzić, w jakiej technologii dostępny jest przesył danych i czy telefon ma wi-fi. Te informacje będą nam niezbędne, jeśli planujemy często korzystać z internetu w komórce.
Oczywiście należy liczyć się z tym, że czas pracy smartfona będzie znacznie krótszy niż w przypadku telefonów mniej wymagających. Codzienne ładowanie telefonu nie powinno jednak zrażać, jeśli w zamian uzyskujemy tak wiele możliwości zamkniętych w jednym urządzeniu.