Czym jest system PIANO MEDIA?

2012-08-22 10:40 Marcin Młynarczyk

Dla cyfrowych mediów elektronicznych w Polsce rozpoczyna się nowa era. Spółka Piano Media wprowadza w Polsce jednolity system opłat za dostęp do wybranych artykułów i działów internetowych portali mediów. Do systemu, jak dotąd przystąpiło sześcioro polskich wydawców wydających 27 krajowych i regionalnych gazet oraz 14 magazynów: Murator, Agora, Ringier Axel Springer Polska, Media Regionalne, Polskapresse oraz Edytor. Do grona tego dołączyło także Polskie Radio.

Podobny system został wcześniej wdrożony na Słowacji (w kwietniu 2011 roku) i Słowenii (w styczniu 2012 roku). W obu krajach przystąpiło do niego łącznie 11 portali. System umożliwia dostęp do treści na różnych portalach w ramach jednej prenumeraty. Opłaty w Polsce wynosić będą 9,90 zł za tydzień, 19,90 zł za miesiąc i 199 zł za rok. Wykupienie abonamentu będzie umożliwaiło użytkownikowi dostęp z dowolnej liczby komputerów i urządzeń mobilnych. W naszym kraju system ruszył 18 lipca - na stronach wydawców pojawił się pasek logowania. Jak mówi reprezentujący Piano Media Mirek Kowalski, program testowy został uruchomiony w sierpniu - konieczne jest zalogowanie się, ale dostęp nadal będzie darmowy. Wprowadzenie płatności planowane jest na 3 września.

 

Zarejestruj się już teraz ! >>

 

Pozyskane z działania systemu środki będą dzielone na trzy części – największa (40 proc. abonamentu) trafi do portalu, na którym internauta zapłacił za prenumeratę; druga część (30 proc.) będzie rozdzielona pomiędzy pozostałe portale należące do systemu (podział będzie dokonywany na podstawie czasu, jaki użytkownik poświęca na wizyty na poszczególnych stronach); trzecia (30 proc.) trafi do spółki Piano Media – administratora systemu. Spółka Piano Media szacuje, że w ramach wspólnej abonamentowej platformy dostępnych będzie 10-15 procent treści publikowanych przez media.

Podobne przedsięwzięcia już od jakiegoś czasu sprawnie działają w państwach zachodnich. W USA z powodzeniem działa serwis Press+, w którym jednym abonamentem można opłacić dostęp do wydań online 350 amerykańskich czasopism. W Belgii dziewięciu lokalnych wydawców stworzyło spółkę GoPress, która oferuje ich tytuły online.

Wg. Petera Richardsa dyrektora ds. rozwoju Piano Media działanie systemu jest dobrym rozwiązaniem na obecnm rynku mediów. Serwisy objęte nim oferują za niewygórowaną opłatą unikalne, starannie dobrane treści i teksty swoich najbardziej znanych autorów, którzy mają wiernych czytelników. Ponadto zawierają opinie, felietony i reportaże, wyrażające linię redakcyją tych serwisów, bądź ważne dla społeczności, do których one się zwracają. Oferowane są również na nich treści wcześniej nie publikowane w sieci.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze