DMT z rośliny Ayahuasca - dopalacz, co to jest, jak działa, co powoduje

2010-10-05 17:20

Coraz popularniejsze wśród młodzieży są tzw. dopalacze. To rzekomo "legalne narkotyki", sprzedawane tylko jako produkty kolekcjonerskie, jednak młodzi ludzie kupują dopalacze głównie po to, by je zażywać. A skutki ich brania mogą być tragiczne! Przedstawiamy encyklopedię najpopularniejszych dopalaczy. Czym są i jak działają substancje zwane dopalaczami? Oto opis napoju o nazwie Ayahuasca.

Substancja: Zawarty w roślinach z gatunku Acacia sp. i Mimosa sp. związek DMT, spożywany najczęściej w formie napoju o nazwie ayahuasca (czyt. ajałaska)

Efekty działania:
silne działanie psychodeliczne: rozbudowane wizje, halucynacje, przeżycia o charakterze religijnym

Skutki niepożądane i zagrożenia: podniesiona temperatura ciała, gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego, omamy wzrokowe i słuchowe, utrata kontroli nad ciałem, zatrucia uzyskanymi samodzielnie innymi roślinami o działaniu podobnym do ayahuaski, wypadki związane z utratą kontroli nad ciałem, w skrajnych przypadkach: samobójstwa lub zabójstwa spowodowane wizjami i utratą kontaktu z rzeczywistością,

Sposób zażycia: Doustnie, donosowo, dożylnie, poprzez palenie

Pełna nazwa: N,N-dimetylotryptamina lub 2-(5-metoksy-1H-indol-3-yl)-N,N-dimetyloetyloamina

Wzór sumaryczny: C12H16N2

Inne nazwy lub nazwy potoczne: yagé, yajé, ayawaska

Historia substancji: Napój z rośliny o nazwie ayahuasca ze względu na swoje właściwości jest nazywany "winem duszy". Jego spożywanie jest elementem tradycji niektórych plemion Indian z Ameryki Południowej. Ich członkowie podczas przeprowadzanych rytuałów doznają bardzo realistycznych wizji, którym przypisuje się charakter wręcz magiczny.

Najważniejszą substancją psychoaktywną, którą zawiera ayahuasca, jest DMT - dimetylotryptamina. W śladowych ilościach jest produkowana przez szyszynkę, znajduje się też w organizmie jako produkt przemiany materii. Działanie psychodeliczne DMT uzyskuje dopiero po zmieszaniu z inhibitorem monoaminooksydazy (MAOI). DMT nie działa uzależniająco, lecz nawet jednorazowe zażycie może doprowadzić do wyżej wymienionych skutków, nawet takich jak wypadek wskutek utraty panowania nad ciałem.

W większości państwa świata produkcja i posiadanie DMT jest zabronione lub znajduje się pod kontrolą. W Brazylii ayahuasca jest dopuszczona warunkowo, do spożycia w celach religijnych, podczas przeprowadzania obrzędów przez tamtejsze plemiona. W Polsce, w maju 2009 roku wszystkie substancje psychoaktywne zawarte w roślinie ayahuasca zostały wpisane do rejestru substancji niebezpiecznych.

Patrz też: Encyklopedia dopalaczy: MDPV - co to jest, jak działa

Najnowsze