Metylokatynon - dopalacz, co to jest, jak działa, co powoduje

2010-10-05 17:18

Coraz popularniejsze wśród młodzieży są tzw. dopalacze. To rzekomo "legalne narkotyki", sprzedawane tylko jako produkty kolekcjonerskie, jednak młodzi ludzie kupują dopalacze głównie po to, by je zażywać. A skutki ich brania mogą być tragiczne! Przedstawiamy encyklopedię najpopularniejszych dopalaczy. Czym są i jak działają substancje zwane dopalaczami? Oto opis substancji o nazwie metylokatynon.

Substancja: Metylokatynon (efedron)

Efekty działania: pobudzenie, euforia, poczucie szczęścia i podniecenia, słowotok, przyspieszony oddech, skoki ciśnienia tętniczego, szybsze bicie serca, podniesienie samooceny, wzrost motywacji do działania

Skutki niepożądane i zagrożenia: w czasie tzw. "zjazdu" - obniżenie nastroju, ogólne zmęczenie, senność, apatia, brak motywacji do działania, u mężczyzn - impotencja, trudności z oddawaniem moczu. W skrajnych przypadkach, długo zażywany, może prowadzić do psychoz i zaburzeń paranoidalnych.

W przypadku metylokatynonu syntezowanego samodzielnie: jeśli synteza została przeprowadzona nieprawidłowo, po zażyciu może dojść do ciężkiego zatrucia związkami manganu, co prowadzi do trwałego uszkodzenia niektórych struktur mózgowia.

Duże ryzyko zdrowotne niesie ze sobą łączenie metylokatynonu z innymi dopalaczami - szczególnie z substancją o nazwie MDPV.

W jakiej postaci jest sprzedawany? Proszek do wdychania nosem, płyn dożylny, pigułki

Sposób zażycia: Donosowo, poprzez palenie w skręcie albo w lufce, dożylnie, rzadziej doustnie

Pełna nazwa: (RS)-2-(metyloamino)-1-fenylopropan-1-on

Nazwy potoczne: metkat, kot, miau, kicia, M-Cat

Historia substancji: Metylokatynon pierwotnie stosowany był jako lek antydepresyjny. Obecnie zażywany jako stymulant, jest popularny szczególnie w Rosji i krajach byłego ZSRR, gdzie bierze się go w celach rekreacyjnych. Tam też, jak i niektórych państwach Europy, jest lepiej znany jako efedron.

Metylokatynon jest substancją uzależniającą psychicznie, choć nie fizycznie. Chemicznie podobny do mefedronu.

Przeczytaj koniecznie: Encyklopedia dopalaczy: Mefedron - co to jest, jak działa

Jak na stymulant, metylokatynon jest obiektywnie dość mało szkodliwy. Działa podobnie jak metamfetamina lub kokaina, lecz nie wywołuje uszkodzeń układu nerwowego, do czego prowadzi zażywanie tych narkotyków. Poważnym zagrożeniem może być jednak wspomniana wyżej groźba zatrucia manganem u osób samodzielnie wytwarzających dopalacz w domu.

Codzienne zażywanie metylokatynonu lub sporadyczne, ale w dużych dawkach, działa na organizm jak bardzo silny stres i daje negatywne efekty somatyczne takie, jak u osób żyjących w ciągłym napięciu emocjonalnym. Zażywany regularnie przez długi czas może doprowadzić do chorób psychicznych.

Patrz też: Encyklopedia dopalaczy: Szałwia wieszcza (Salvia divinorum) - czym jest, jak działa

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze