Szałwia wieszcza (Salvia divinorum) - dopalacz, co to jest, jak działa, co powoduje

2010-10-05 17:15

Coraz popularniejsze wśród młodzieży są tzw. dopalacze. To rzekomo "legalne narkotyki", sprzedawane tylko jako produkty kolekcjonerskie, jednak młodzi ludzie kupują dopalacze głównie po to, by je zażywać. A skutki ich brania mogą być tragiczne! Przedstawiamy encyklopedię najpopularniejszych dopalaczy. Czym są i jak działają tzw. dopalacze? Oto opis otrzymywanej z szałwi wieszczej salwinoryny A.

Substancja: salwinoryna A, otrzymywana z szałwii wieszczej (znanej lepiej pod łacińską nazwą salvia divinorum)

Efekty działania: W lecznictwie, podawana w małych dawkach może mieć działanie antydepresyjne, w przypadku większych dawek - zupełnie odwrotne. W przypadku zażywania jako dopalacz: bardzo silne działanie psychoaktywne i halucynogenne, prowadzące do zaburzeń równowagi, utrata kontaktu z rzeczywistością, realistyczne wizje, sny na jawie

Skutki niepożądane i zagrożenia:
Omamy, psychozy, urazy mechaniczne po upadkach wywołanych zaburzeniami równowagi; w skrajnych przypadkach, przy bardzo dużych dawkach - zaburzenia psychiczne, napady agresji czy samobójstwo w wyniku wizji doznawanych po zażyciu substancji

W jakiej postaci jest sprzedawany? Mieszanka ziołowa, susz - drobno posiekane listki w atrakcyjnym opakowaniu; rzadziej sprzedawane w postaci grudek przypominających haszysz

Sposób zażycia: Palony w postaci skrętów z bibuły lub w szklanych lufkach, spalany na folii aluminiowej

Pełna nazwa i wzór sumaryczny: (2S,4aR,6aR,7R,9S,10aS,10bR)-9-acetoksy-2-(furan-3-ylo)-6a,10b-dimetylo-4,10-dioksododekahydro-1H-benzo[f]izochromeno-7-karboksylan metylu (C23H28O8)

Nazwy potoczne: Lady Salvia, "magiczna roślinka"

Historia substancji: Szałwia wieszcza, bylina, z której otrzymuje się opisywaną substancję psychoaktywną, w naturze występuje wyłącznie w jednym rejonie świata - w południowym Meksyku, na terenie stanu Oaxaca, w rejonie gór Sierra Madre.

Salwinoryna A jest jedną z działających substancji psychoaktywnych, które występują w przyrodzie. Działa aż 400 razy silniej od meskaliny. Nie uzależnia, ale wymienione wyżej skutki nawet jednorazowego zażycia mogą być tragiczne (opisano przypadek zabójstwa ojca z ręki syna podczas doznawanych halucynacji).

Od 8 maja 2009 roku na mocy nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii posiadanie szałwi wieszczej jest w Polsce nielegalne. Większość państw nie zabrania jednak posiadania tej rośliny i substancji z niej otrzymywanych. Legalna jest także w większości stanów USA. W większości państw znajduje się jednak pod kontrolą - w Europie, a także w Australii czy Japonii.

Patrz też: Encyklopedia dopalaczy: Syntetyczne kannabinoidy - czym są, jak działają

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze