Katowice postawiły na eSport – wygrały wizerunkowo. Wywiad z Marcinem Krupą, prezydentem Katowic

i

Autor: Materiały Prasowe

Game Jam Square startuje już 26 kwietnia na warszawskim Torze Służewiec

2019-04-19 5:37

Już 26 kwietnia rusza Game Jam Square. Impreza jest skierowana do twórców gier oraz przedstawicieli biznesu, a jej organizatorami są Agencja Rozwoju Przemysłu oraz ARP Games. Wydarzenie jest inwestycją polskiego rządu w rozwój branży gier komputerowych. Impreza trwa trzy dni na Torze Służewiec w Warszawie, a w jej trakcie możemy spodziewać się zawodów dla programistów oraz rozgrywek esportowych.

Gry komputerowe. Branża z miliardowym potencjałem
W trakcie imprezy twórcy gier będą mogli stworzyć zupełnie nowy projekt, a fani e-sportu zobaczyć w akcji swoje ulubione drużyny. Impreza organizowana jest przez Agencję Rozwoju Przemysłu i ARP Games, we współpracy z Totalizatorem Sportowym i Polską Fundacją Narodową, a partnerem technologicznym wydarzenia są AMD oraz Actina.

ARP Games, to jedyny w Polsce akcelerator gier wideo, który wspiera młodych twórców gier wideo. Spółka powstała w 2016 r. Została założona przez Agencję Rozwoju Przemysłowego S.A. SPIN-US sp. z o.o. – spółkę celową Uniwersytetu Śląskiego oraz Powiat Cieszyński. Według 4. edycji raportu Polish Gamers Research przygotowanego na zamówienie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego aż 79 proc. badanych respondentów deklaruje, że w wolnym czasie zdarza im się grać w gry. Badania świadczą o bardzo wysokim poziomie zainteresowania Polaków rozrywką wirtualną oraz wysokim potencjale branży gier w naszym kraju.

- Według raportu Forbesa polska branża gier jest warta 26 mld zł, co daje jej 23. miejsce na świecie. Newzoo i Wargaming wskazują Polskę jako 8. na świecie pod względem wydatków na gry. Ale jedną z barier rozwoju, na którą wskazało badanie przeprowadzone przez Krakowski Park Technologiczny jest brak właściwych kompetencji na rynku talentów w obszarze GameDevu. Dlatego jako ARP Games zaangażowaliśmy się w stworzenie game jamu z atrakcyjną pulą nagród. Jest to okazja dla twórców gier, by z jednej strony zaprezentować swoją kreatywność i specjalistyczne umiejętności, a z drugiej pracować pod dużą presją czasu - podkreśla Remigiusz Kopoczek, prezes ARP Games.

ARP Games ma w założeniu wesprzeć finansowo i merytorycznie startupy działające na rynku gier wideo. Wsparcie projektów zorganizowane jest w formie programu akceleracyjnego. Uczestnicy mogą liczyć na wsparcie finansowe, pomoc mentora, specjalistyczne szkolenia i udział w branżowych wydarzeniach. Aktualnie zakończono cztery edycje programu, z których w ramach programu akceleracyjnego zostało założonych 6 spółek. Pierwsze gry mają ukazać się jeszcze w tym roku.

- Sektor gier jest szczególny, bo bazuje na konkretnych, ludzkich umiejętnościach, które są dużo ważniejsze niż kapitał finansowy. Inwestowanie w „ludzi” jest naturalnym kierunkiem dla naszej gospodarki, między innymi dlatego powołaliśmy spółkę ARP Games. Jej celem jest nie tylko wsparcie finansowe młodych twórców gier wideo, ale także merytoryczna opieka mentorów z branży - mówi Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. I dodaje: - Sukces polskich gier obudził ambicje w młodych, ambitnych ludziach. Codziennie przed komputerami starają się spełnić swoje marzenia i stworzyć nowego Wiedźmina. Każdego dnia dopisują nowy kod, często w wirtualnych zespołach, połączonych przez sieć. Wierzymy w sieć, ale spotkanie twarzą w twarz z innym deweloperami i użytkownikami z pewnością ma co najmniej taką samą wartość! Dlatego zaprosiliśmy twórców gier na te kilka dni na warszawski Służewiec. Jestem przekonany, że to wyjątkowe miejsce będzie źródłem inspiracji dla uczestników Game Jame Square.

Co zobaczymy podczas Game Jam Square?
W trakcie Game Jam Square twórcy gier sprawdzą się w 40-godzinnym hackathonie, czyli zawodach w tworzeniu gier komputerowych na czas. Zmagania wystartują w piątek 26 kwietnia. Wówczas zostanie ogłoszony temat zadania. Uczestnicy będą mieli 40 godzin na stworzenie prostej i ciekawej gry. Ich poczynania oceniać będzie jury, które nominuje najlepszych w siedmiu kategoriach: Best Game Play, Best 2D Art, Best 3D Art, Best Audio, Best Story, Best Small Team, Best Multiplayer Game. Najlepsze zespoły otrzymają Grand Prix i dwa równorzędne wyróżnienia. Na uczestników czekają nagrody o łącznej wartości 250 tysięcy zł.

Dla wszystkich zainteresowanych Game Jam Square, organizator oprócz hackathonu przygotował wiele atrakcji, które będzie można śledzić podczas transmisji live na kanale Piotra “Izaka” Skowyrskiego w Twitch.tv. Każdy fan sportów elektronicznych będzie mógł oglądać e-sportowy turniej najlepszych polskich drużyn Counter-Strike: Global Offensive. Zostanie on zorganizowany przy wsparciu Totalizatora Sportowego.

Dodatkowo w trakcie imprezy obecne będą stoiska startupów gamingowych wspieranych przez ARP Games. Przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej zostali zaproszeni zagraniczni Youtuberzy, a całość wydarzenia wzbogaci relacja live ze specjalnego studia, w którym głównym tematem dyskusji będzie polski rynek GameDev.

W hackathonie Game Jam Square wezmą udział zespoły zaproszone po dokonaniu rejestracji. Impreza jest zamknięta dla widzów. Game Jame Square startuje już w piątek 26 kwietnia i potrwa do niedzieli 28 kwietnia.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze