Sundar Pichai i Żeleński

i

Autor: MARCIN WZIONTEK/ SUPER EXPRSS, AP

AI Cyber Defense Initiative

Google ogłasza inicjatywę AI Cyber Defense. Trwa walka z cyberzagrożeniami w Europie

2024-02-21 15:12

Podczas zakończonej w miniony weekend Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC) Google poinformował o uruchomieniu AI Cyber Defense Initiative i nowych ogłoszeniach dot. cyberbezpieczeństwa, zapowiadając serię inwestycji, partnerstw, szkoleń oraz narzędzi, wykorzystujących AI do transformacji bezpieczeństwa online

Na monachijskiej konferencji poświęconej bezpieczeństwu Google opublikował również dokument (“whitepaper”) zawierający nowe informacje na temat tego, jak Google podchodzi do stosowania i rozwijania AI w cyberbezpieczeństwie. W dokumencie Secure, Empower, Advance: How AI Can Reverse the Defender’s Dilemma podkreślono, że poprzez międzynarodową współpracę można wpłynąć na taki rozwój AI, żeby technologia ta dawała więcej korzyści i przewag obrońcom cyberbezpieczeństwa niż przestępcom. Niezbędne jest też zrównoważone prawodawstwo, tak aby uniknąć przyszłości, w której hakerzy mają więcej możliwości rozwijania swoich innowacji niż obrońcy.

Inicjatywa AI Cyber Defense to najnowsze z serii działań, które firma podejmuje w celu ochrony bezpiecznego internetu w Europie i na świecie. W listopadzie ubiegłego roku firma otworzyła Google Safety Engineering Center Málaga, czyli nowe centrum prac nad rozwojem cyberbezpieczeństwa i analizy złośliwego oprogramowania.

Google ma także bogate doświadczenie w wykorzystywaniu AI do zabezpieczania cyberprzestrzeni. Oparte na AI narzędzie w Google Chrome sprawdza miliardy adresów URL pod kątem znanych źródeł złośliwego oprogramowania, przesyłając użytkownikom ponad 3 miliony ostrzeżeń dziennie. Oprócz tego rozwiązanie Anti-Money Laundering AI w Google Cloud pomaga instytucjom finansowym w monitorowaniu transakcji bankowych, wykrywając przy tym podejrzane operacje finansowe z nawet cztery razy większą precyzją niż wcześniejsze narzędzia. W zeszłym roku Google ogłosił, że AI pozwoliła zwiększyć o 70% wskaźnik wykrycia złośliwych skryptów w porównaniu do konkurencyjnych narzędzi i poprawiła o nawet 300% zdolność do identyfikowania plików wykorzystujących luki w zabezpieczeniach.

Podnoszenie kwalifikacji i umiejętności

Google for Startups: AI for Cybersecurity to program, którego celem jest wzmocnienie transatlantyckiego ekosystemu cyberbezpieczeństwa poprzez wspieranie nowych firm z branży IT. W ramach programu Google pomoże rozwinąć działalność 17 startupom z Europy i USA, udostępniając swoje najlepsze narzędzia, praktyki i kontakty. Wśród uczestników programu znalazł się Authologic, polski startup, który rozwija narzędzia do weryfikacji tożsamości online. W gronie beneficjentów programu jest również LetsData, ukraińska firma oferująca biznesowe rozwiązania do wykrywania i analizy zagrożeń w czasie rzeczywistym. Granty naukowe o wartości 2 milionów dolarów na badania i strategiczne partnerstwa. Ich celem ma być rozwój naukowy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa przy użyciu sztucznej inteligencji.

Rozszerzenie programu Google.org Cybersecurity Seminars na całą Europę i uwzględnienie w nim wszystkich instytucji zajmujących się AI. Program uruchomiony podczas inauguracji konferencji GSEC Malaga wspiera uczelnie wyższe w szkoleniu nowego pokolenia specjalistów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Przyjmowanie zgłoszeń od uczelni - także z Polski - trwa do końca lutego.

Narzędzia

Google udostępni szeroko nowe oparte na AI narzędzie o nazwie Magika, które zapewnia wsparcie specjalistom ds. cyberbezpieczeństwa identyfikując typ pliku, co ma istotne znaczenie dla wykrywania złośliwego oprogramowania. Google ma już doświadczenie w wykorzystywaniu Magiki do ochrony swoich usług, takich jak Gmail, Dysk czy Bezpieczne przeglądanie, a teraz narzędzie to jest dostępne bezpłatnie dla wszystkich, którzy chcą z niego korzystać i zintegrować je ze swoimi rozwiązaniami.

Infrastruktura

Google kontynuuje także inwestycje w bezpieczną sieć globalnych centrów danych, gotowych na AI. Umożliwi to bezpieczne udostępnianie nowe innowacji wykorzystujących AI zarówno organizacjom z sektora publicznego, jak i firmom każdej wielkości. Od 2019 do końca 2024 roku, Google zainwestuje ponad 5 miliardów dolarów w centra danych zlokalizowane w Europie, pomagając w zapewnieniu bezpiecznego i niezawodnego dostępu do szeregu usług cyfrowych, w tym do szerokiego wachlarza rozwiązań korzystających z generatywnej AI, takich jak platforma Vertex AI.

Pieniądze to nie wszystko - Artur Soboń

QUIZ PRL. Czy znasz te słowa z PRL-u?

Pytanie 1 z 15
Czym zajmowała się repasaczka?
Punkt repasacji pończoch. Widoczna kobieta naprawiająca pończochy -1970
Najnowsze