W jaki sposób Garmin jest zaangażowany w tę misję? Nasz sprzęt - LIDAR-Lite v3 - mierzy odległość od drona do podłoża. Celem Ingenuity jest wzniesienie się z powierzchni Marsa na wysokość 15 stóp (ok. 5 m) i lot trwający do 90 sekund. Aby to zobrazować, trzeba pamiętać, że atmosfera na Marsie ma gęstość odpowiadającą mniej niż 1% gęstości ziemskiej atmosfery - i że pierwszy lot Wilbura i Orville'a Wrightów na Ziemi trwał tylko 12 sekund. Ingenuity waży 1,8 kg na Ziemi, co przekłada się na 0,7 kg na Marsie, a rozpiętość jego śmigłieł mierzy około 1,2 m. To sprawia, technologia dalmierza optycznego LIDAR-Lite v3 jest doskonałym rozwiązaniem dla tego typu konstrukcji.
Czym jest urządzenie LIDAR-Lite i jak działa?
„Moduł LIDAR-Lite można określić mianem wysokościomierza. Zasadniczo mierzy on odległość między dronem a podłożem, wykorzystując impulsy światła podczerwonego, które są emitowane w dół na podłoże. Następnie światło powraca i mierzy czas potrzebny na przejście od drona do powierzchni Marsa i z powrotem do góry. Jedną z jego zalet jest bardzo niska waga, a ponieważ dron działa w atmosferze o niskiej gęstości - nie może wiele unieść.” – wyjaśnia Bob Lewis, konstruktor z firmy Garmin, który pomógł w opracowaniu technologii LIDAR-Lite.
Jeszcze więcej korzyści dla zdrowia i kondycji. Oto nowe smartwatche Garmin Venu 2 [ZDJĘCIA]
W jaki sposób LIDAR-Lite jest zwykle używany na Ziemi?
Służy on do pomiaru odległości w rozmaitych urządzeniach - zazwyczaj są to odległości do około 40 metrów. I jest dość dokładny. Mierzy z dokładnością do nieco poniżej jednego cala, więc przydaje się w różnych dziedzinach. Często używa się go w dronach jako wysokościomierza do pomiaru odległości od ziemi. Używano go też w niektórych aplikacjach z dziedziny robotyki do skanowania pomieszczeń. Jedną z cech tego systemu optycznego jest to, że ma bardzo dobrze zogniskowaną wiązkę, więc nie rozchodzi się ona za bardzo, a więc możliwe jest skanowanie 360 stopni nad horyzontem i uzyskanie mapy danego pomieszczenia. Może być wykorzystywany w dowolnym miejscu, w którym próbujesz zmierzyć odległość dokładnie i z dużą szybkością, np. w systemach, które potrzebują informacji do prowadzenia nawigacji.
Jednym z problemów dotyczących dalmierzy optycznych jest zbyt mała częstotliwość namierzania, co uniemożliwia szybkie poruszanie się LIDAR-Lite może zapewnić pomiar z częstotliwością setek cykli na sekundę.
Gdzie jeszcze wykorzystuje się tę technologię?
LIDAR-Lite jest wykorzystywany także w innych produktach firmy Garmin. Choć, w przypadku NASA technologia ta służy głównie do pomiaru odległości od podłoża, po połączeniu jej z systemem kamer, można ją wykorzystać do nawigacji. Ta technologia jest wykorzystana także w urządzeniach konsumenckich, takich dalmierz golfowy Approach® Z82. Istnieją również produkty dla myśliwych - Xero® A1i Bow Sight i Xero X1i® Crossbow Scope, które mierzą odległość do celu i na podstawie odległości obliczają, jak bardzo strzała opadnie w powietrzu. Powyżej 50 jardów od celu, strzała dość znacznie się obniży - LIDAR-Lite podaje wówczas poprawkę z nowym miejscem celowania, która wyrównuje tę różnicę. Technologia ta może być używana do naprawdę wielu unikalnych rozwiązań.