zakupy w sieci/internecie/e-commerce

i

Autor: materiały prasowe zakupy w sieci/internecie/e-commerce

Jak bezpiecznie kupować przez internet? Nie tylko przed świętami [PORADNIK]

2020-12-15 13:50

Popularność e-zakupów w Polsce zwiększa się z każdym rokiem, a listopad i grudzień są miesiącami, w których konsumenci dokonują najwięcej transakcji – wynika z danych PayU, operatora płatności online, który współpracuje z największymi internetowymi sklepami i platformami handlowymi w kraju. W trakcie euforii świątecznych zakupów warto, aby każdy kupujący zachował zwiększoną czujność, a przez cały rok stosował także kilka podstawowych zasad, które pozwalają na bezpieczne i przyjemne korzystanie z internetu.

Wybierz odpowiedni sklep

Pierwszym etapem bezpiecznych e-zakupów jest wybranie sklepu, w którym złożone zostanie zamówienie. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto korzystać z usług sprawdzonych sprzedawców. Jeżeli jednak wybrany produkt nie jest dostępny w sklepie, z którego usług wcześniej korzystaliśmy, to przed dokonaniem zakupu warto:

  •     zapoznać się z komentarzami użytkowników na temat sklepu,
  •     sprawdzić dane kontaktowe pod kątem tego, gdzie jest siedziba sklepu, jakie są formy kontaktu i czy jest podany na stronie  numer telefonu,
  •     przeczytać regulamin sklepu,
  •     porównać ceny towarów z konkurencją,
  •     zobaczyć jakie są dostępne metody płatności – czy sklep współpracuje z zaufanym operatorem płatności, np. PayU.

Jeżeli na stronie brakuje danych kontaktowych, a jedyną dostępną metodą płatności jest przelew na konto, są to zdecydowane sygnały, że bezpieczniej będzie złożyć zamówienie u innego sprzedawcy.

ZOBACZ TAKŻE: Rewolucja w największej sieci polskich marketów. Zakupy zamówisz online i odbierzesz przed sklepem

Płać bezpiecznie z zaufanym operatorem płatności

Po złożeniu zamówienia w sklepie internetowym przychodzi moment zapłaty. Jeżeli tylko jest to możliwe – należy korzystać ze sprawdzonych i znanych operatorów płatności, jak np. PayU, gdyż obecność takiego operatora oznacza, że sklep został przez niego wcześniej zweryfikowany. Wszystkie transakcje procesowane przez PayU są analizowane w czasie rzeczywistym przez zaawansowane mechanizmy antyfraudowe, wykrywające potencjalne nieprawidłowości, a podejrzane próby dokonania zapłaty są skutecznie blokowane. Ponadto PayU spełnia także wszelkie wymogi bezpieczeństwa, analogiczne do tych, jakie są stosowane w bankowości internetowej.

Święta inne niż wszystkie. Szlachetne Paczki trafiły do rodzin

W momencie dokonywania i potwierdzania płatności nie należy się spieszyć i poświęcić chwilę, aby:

  •     sprawdzić czy strona płatności, na którą zostaliśmy przekierowani ze sklepu ma taki sam adres, jak strona naszego banku czy operatora płatności,
  •     upewnić się, że połączenie jest bezpieczne – w pasku adresu powinien być wyświetlany protokół https oraz symbol kłódki,
  •     sprawdzić czy SMS z kodem potwierdzającym płatność zawiera dane sprzedawcy, u którego złożyliśmy zamówienie i poprawną kwotę do zapłaty.

Jeżeli którykolwiek z wyżej wymienionych elementów nie jest spełniony, należy wybrać inny sklep i powiadomić operatora płatności o zaistniałej sytuacji.

Zachowaj czujność podczas oczekiwania na dostawę towaru

SPRAWDŹ TEŻ: Takiego sklepu w Polsce jeszcze nie było. Xiaomi największy Mi Store w tej części Europy

Po złożeniu i opłaceniu zamówienia konsumentom zależy, aby ich zakupy zostały dostarczone jak najszybciej. W sytuacji, gdy oczekując na przesyłkę otrzymamy wiadomość, informującą o konieczności dopłaty niewielkiej kwoty, np. za kuriera, należy zachować ostrożność oraz przed wykonaniem jakiejkolwiek akcji:

  •    skontaktować się z domniemanym nadawcą wiadomości, czyli ze sprzedawcą, bakiem, operatorem płatności bądź firmą kurierską i wyjaśnić kwestię ewentualnej dopłaty,
  •    nie otwierać i nie pobierać załączników, ani też nie klikać w żadne linki znajdujące się w wiadomości dopóki jej autentyczność nie zostanie potwierdzona z nadawcą – mogą one zawierać wirusy lub inne oprogramowanie szpiegujące,
  •     zgłosić podejrzane próby kontaktu do sprzedawcy – dzięki temu sklep zyska możliwość ostrzeżenia swoich klientów przed oszustwem.

Pamiętaj o dodatkowych aspektach bezpieczeństwa przez cały rok

  •   Oprócz kwestii związanych z bezpieczeństwem przy wyborze sklepu, dokonywaniu płatności oraz w trakcie oczekiwania na dostawę, warto także na co dzień dbać o bezpieczeństwo swoich danych, stosując kilka prostych zasad:
  •    tworzyć hasła, które nie są oczywiste, zawierają znaki specjalne, cyfry oraz wielkie i małe litery,
  •    używać różnych haseł do kont w sklepach internetowych czy portalach społecznościowych,
  •    regularne skanować komputer i smartfon programem antywirusowym i aktualizować oprogramowanie.

Co pewien czas dochodzi do wycieków danych z różnych portali. Jeżeli jeden login i hasło są wykorzystywane w wielu miejscach, za ich pomocą przestępcy mogą przejąć dostęp do wielu innych profili do sklepów, portali czy nawet banków. Jeżeli zaś chodzi o oprogramowanie, to jego najaktualniejsza wersja jest też tą najbezpieczniejszą.

Świąteczne zakupy internetowe są bardzo przyjemne i przynoszą wiele radości, mogą być jednak wykorzystane przez cyberprzestępców jako okazja do wyłudzenia danych konsumentów. Dlatego też w tym gorącym okresie nie wolno tracić czujności. Stosowanie się do wymienionych w tym tekście zasad sprawi, że zakupy będą bezpieczne dla konsumentów przez cały rok, nie tylko od święta.

Najnowsze