W 2020 roku wartość rynku inteligentnych domów została wyceniona na 79,13 miliardów dolarów. Oczekuje się, że do 2026 roku wygeneruje on przychody na poziomie 313,95 miliardów dol. Warto nadmienić, że automatyka domowa i smart home to dwa terminy, których używa się do określania rozwiązań z zakresu monitorowania czy automatyzacji funkcji domowych. Inteligentne systemy wymagają od użytkownika jedynie aplikacji na telefon lub dostępu do portalu internetowego jako interfejsu użytkownika do interakcji ze zautomatyzowanym systemem. Najszybciej w tym zakresie rozwija się rynek w Ameryce Północnej. Z ubiegłorocznego raportu wynika, że w Polsce co trzeci budynek miał zaimplementowane rozwiązania smart. Oznacza to, że ponad 60 proc. domostw nie używa inteligentnych zastosowań, a ich właściciele korzystają z konwencjonalnych sposobów.
ZOBACZ: Polski Ład. Będzie łatwiej o mieszkanie. Co się zmieni
Inteligentne zamki do drzwi
- Jeśli co trzeci Polak wyda na urlopie do 2000 zł, to za podobną kwotę może sobie zapewnić spokój, planując wydatki odpowiednio wcześniej. Taki jest bowiem koszt zakupu innowacyjnego zestawu, który da użytkownikowi m.in. możliwość zdalnego, otwierania i zamykania drzwi przy pomocy aplikacji oraz przekazywania cyfrowych kluczy, wglądu do dziennika zdarzeń czy domykania zamka. Zakup takiego gadżetu może sprawić, że po powrocie z wypoczynku użytkownika nie spotka żadna niemiła niespodzianka. Inwestycja w przyszłość zapewni mu spokój, bezpieczeństwo oraz wyższy poziom komfortu na co dzień – komentuje Paweł Bijata, Dyrektor pionu marketingu w firmie Gerda, firmy, która dystrybuuje na polskim rynku inteligentny zamek tedee powered by Gerda.
Gdy w trakcie wakacji, leżąc na plaży lub wspinając się na kolejny szczyt, zaczniemy się zastanawiać, czy na pewno zamknęliśmy mieszkanie, nie będziemy musieli dzwonić i pytać znajomych, by sprawdzili, czy to zrobiliśmy. Zakup smart locka rozwiązuje wiele tego rodzaju kwestii. Z poziomu aplikacji możemy zweryfikować, jaki status ma zamek w naszych drzwiach – czy jest zamknięty, czy otwarty. Gdy nie został zamknięty, możemy zdalnie go domknąć z każdego punktu na ziemi, będąc nawet 10 tys. km od naszego miejsca zamieszkania.
Kamery, dzwonki i systemy bezpieczeństwa
Przed wyjazdem należy zweryfikować stan urządzenia. Niezależnie od produktu i marki warto zwrócić uwagę na to, by kamery, zamki i dzwonki miały nowe lub w pełni naładowane baterie, natomiast status powiadomień był odpowiednio skonfigurowany. To na wypadek sytuacji włączenia alarmu, by mieć pewność, że informacje docierają do zainteresowanych osób.
W przypadku kamer warto też zwrócić uwagę na to, by obiektyw był czysty i by nie przysłaniały go żadne elementy. Istotną kwestią jest również ustawienie poziomu czułości, który może być modyfikowany, gdy wszyscy domownicy są na miejscu. Wyjeżdżając, warto ustawić maksymalną czułość. W Polsce alarmy i systemy monitoringu montuje się odpowiednio w 13 i 9 proc. budynków. Pokazuje to, że w tym aspekcie jest jeszcze duże pole do poprawy.
Detektory, czujniki dymu i CO
Zastosowanie odpowiednich czujników zapewnia spokój na co dzień – nie tylko podczas wakacyjnego wyjazdu. Przed dłuższą podróżą warto się upewnić, że wszystkie detektory mają naładowane baterie, są odpowiednio połączone z siecią, ich aplikacje lub oprogramowanie są aktualne, natomiast powiadomienia odpowiednio skonfigurowane i ustawione tak, by informowały o każdy zdarzeniu. Jest to szczególnie istotne, jeśli czujniki nie mają możliwości monitorowania w czasie rzeczywistym. Czujniki CO, dymu, ruchu itp. są montowane w co dziesiątym polskim budynku.
Inteligentne systemy oświetlenia
Kto nie spotkał się w sytuacji, w której jego bliscy zostawiali włączony telewizor lub światło, by zasygnalizować, że ktoś jest w domu podczas nieobecności domowników? Dzisiejsze inteligentne systemy sterowania oświetleniem serwują nam pewien powrót do przeszłości. Z poziomu aplikacji możemy nadal sterować światłem w mieszkaniu, włączając je lub wyłączając przy pomocy jednego kliknięcia w ekran smartfonu - niczym pstrykając w kontakt.
Oczywiście ten przykład nie jest idealnym środkiem do celu, jednak dobrym początkiem, który pozwoli w pewnym stopniu odstraszyć obcych, którzy planują wejść do naszego mieszkania. Inteligentne przełączniki i harmonogramy mogą nas wyręczyć, włączając oświetlenie i telewizor codziennie np. po godzinie 20. Podobnie jak różnego rodzaju czujniki, systemy oświetlenia są zamontowane w 10 proc. polskich budynków.