Jak szybko zabezpieczyć komputer, jak uchronić się atakami w internecie - KOMPUTER I INTERNET DLA SENIORA

2010-09-28 7:17

Właściwe zabezpieczenie komputera nie jest trudne. Wystarczy przestrzegać pięciu prostych zaleceń, aby w komputerze nie zagościł żaden wirus. Oto one: zainstaluj pakiet zabezpieczający, nie ufaj przenośnym nośnikom pamięci, nie surfuj po niebezpiecznych stronach ani nie pozwalaj na to wnukom, instaluj aktualizacje, nie podawaj nikomu swoich haseł.

1. Przy pierwszym uruchomieniu zainstaluj pakiet zabezpieczający

Kiedy kupujesz komputer, dowiedz się u sprzedawcy, czy jest w nim zainstalowana jakaś wersja oprogramowania zabezpieczającego. Gdy jej nie ma, pobierz ją na dysk i zainstaluj. Kiedy 60 dni okresu bezpłatnego testowania dobiegło końca, wybierz i kup jeden z pakietów zabezpieczających.

Patrz też: Najlepsze pakiety zabezpieczające i antywirusy - rankingi

2. Nie ufaj przenośnym nośnikom

Nie ufaj żadnego rodzaju przenośnym nośnikom pamięci flash (pendrive'y, ale też karty pamięci w aparatach i komórkach). Nie wkładaj ich do komputera, gdy nie masz zainstalowanego pakietu zabezpieczającego.

Pendrive'y to niezwykle popularny nośnik szkodliwego oprogramowania. Jeśli po wetknięciu klucza USB do portu, komputer dziwnie się zachowuje, pojawiają się błędy albo pliki nie chcą się kopiować, pendrive jest podejrzany. Przeskanuj go antywirusem i ostrzeż jego właściciela.

3. Nie surfuj po niebezpiecznych stronach i nie pozwalaj na to wnukom

Normalne, legalne strony WWW nie zarażają wirusami. Mogą to jednak robić witryny z pornografią, darmową muzyką, filmami, programami, grami. Te ostatnie wyjątkowo mocno przyciągają do siebie dzieci.

Jeśli widzisz w internecie coś, co w sklepie kosztuje prawdziwe pieniądze, miej się na baczności. Producenci nie rozdają swoich produktów za darmo. Ktoś, kto to robi, łamie prawo, ponieważ z jakiegoś powodu to mu się opłaca.

4. Instaluj aktualizacje

Raz na jakiś czas obok zegarka pojawi ci się ikonka z niebieską książeczką (?) z logo Windows. Komputer poinformuje cię, że ma do ściągnięcia nowe aktualizacje. Koniecznie je zainstaluj. Może to potrwać godzinę, nawet dwie - ale nie odwlekaj tego momentu.

Aktualizacje to nowsze wersje programów, w których poprawiono błędy i załatano dziury. Nowsze wersje programów najczęściej działają lepiej, rzadziej się wieszają i nie pozwalają na włamanie się do twojego komputera.

5. Nie podawaj haseł nikomu

Hasło do poczty, nk.pl czy Facebooka możesz zapisać na karteczce i przykleić na monitorze. Tu jest bezpieczne. W internecie nie podawaj go nigdy ani nikomu. Jeśli to zrobisz, zmień je jak najszybciej. Przestępcy nierzadko kradną czyjeś konto na portalu społecznościowym, a następnie wykorzystują je do polecania innym - twoim znajomym! - złośliwego oprogramowania.

Znajomi nie uwierzyliby obcym ludziom, ale skoro ty, osoba zaufana, gwarantujesz im, że ten wygaszacz ekranu spodoba się ich wnukom - to dlaczego mieliby ci nie wierzyć?

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze