Układ telefonu – klawiatura na górze, klawiatura z boku, klawiatura na dole
Kiedyś do wyboru był jeden układ telefonu: na górze ekranik, na dole klawiatura numeryczna. W szalonych wizjach projektantów pojawiały się telefony z klawiaturą ponad ekranem. Układ był wygodny, ale zbyt ekstrawagancki.
Klawiatura zwykła - numeryczna Klawiatura numeryczna jest najczęściej spotykana w telefonach. Łatwo się na niej wprowadza cyfry, ale wymaga słownika do szybkiego pisania tekstu. Stosowana jest wszędzie tam, gdzie telefon ma być smukły i prosty w obsłudze. |
Klawiatura QWERTY Jej nazwa wzięła się od pierwszego rzędu klawiszy, w którym literki ułożone są w napis QWERTY. Układ tej klawiatury przyspiesza pisanie. Stosowana jest w telefonach, które przeznaczone są do wpisywania dużych ilości tekstu (e-maile itd.) |
Touch and Type - ekran dotykowy PLUS klawiatura Ekran dotykowy ułatwia obsługę komórki, czytanie SMS-ów, surfowanie. Klawiatura numeryczna pozwala na szybkie pisanie cyfr i SMS-ów ze słownikiem T9. |
Porównanie klawiatury zwykłej, QWERTY i technologii Touch and Type |
Zbyt ekstrawagancka okazały się nawet pierwsze modele z klawiaturą QWERTY położoną po obu stronach ekranu, w tym telefon-konsola Nokia N-Gage.
To dlatego wkrótce potem klawiatura QWERTY pod wyświetlaczem. Z czasem utarło się przekonanie, że „profesjonalny” telefon musi mieć klawiaturę QWERTY. Dotykowy ekran traktowano jak obciążenie.
Ale i to się zmieniło – przyszły czasy, że dotykowy ekran stał się podstawą nawigacji, a klawiatura QWERTY zaczęła niektórym kojarzyć się z trudnymi w obsłudze rozwiązaniami.
Ekran dotykowy synonimem luksusu
Jednocześnie ekran dotykowy stał się synonimem luksusu dostępnego dla nielicznych. Jeszcze do niedawna telefon z górnej półki po prostu musiał go mieć, niezależnie od marki i producenta. Dotykowa powierzchnia rozwiązywała odwieczny problem „Co nacisnąć”.
Wcześniej użytkownicy musieli się uczyć, że przycisk POD ekranem odpowiada temu, co jest napisane nad nim NA ekranie. W epoce ekranów dotykowych guzik do naciśnięcia pojawia się właśnie tam, gdzie człowiek się go spodziewa: na wyświetlaczu.
Kierunek: przyszłość. Kierunek: hybrydy
W motoryzacji powoli przebijają się samochody hybrydowe. Silnik elektryczny i spalinowy nie są najtańsze, ale pozwalają na oszczędzenie benzyny. W komórkach pojawia się podobny trend: aparaty telefoniczne łączą najlepsze cechy ekranów dotykowych i klawiatur. W najdroższych modelach dużemu ekranowi towarzyszy klawiatura QWERTY, która chowa się pod ekranem.
>>> Nokia C3-02 - czy warto kupić
Rozwiązanie hybrydowe, w którym jest ekran dotykowy i klawiatura pojawia się w jeszcze jednej serii urządzeń: Nokia Touch and Type (wym. nokia tacz end tajp). Do serii należą teraz dwa modele: Nokia X3-02, Nokia C3-01. W komórkach próbowano połączyć najlepsze cechy „klasycznych telefonów” ze zwykłą klawiaturą numeryczną oraz dotykowym ekranem. Komunikat można nacisnąć, ikonkę można puknąć – i rozpoczyna się akcja.
Łukasz Pilarczyk, Product Marketing Manager Nokia Poland: - Telefony Nokia typu „Touch&Type”, swoim wyglądem przypominają klasyczne modele. Umożliwiają jednak korzystanie z telefonu zarówno za pomocą ekranu dotykowego, jak i klasycznej klawiatury numerycznej. To świetna propozycja dla osób, które chcą pozostać przy tradycyjnej metodzie wprowadzania tekstu, a jednocześnie mieć łatwy dostęp do wszystkich funkcji telefonu poprzez ekran dotykowy.
>>> Nokia C3-01 - opinie użytkowników na Forum
Nokia starała się jednak nie eksperymentować z formą. Krawędzie są zaokrąglone, obudowa C3-01 metalowa, kształty nawiązują do najlepiej sprzedających się modeli. Telefony wyglądają nowocześnie.
Rozwiązań dotykowych nie próbowano wprowadzać na siłę. C3-01 ma przycisk aparatu i głośności na zewnątrz obudowy. Aparat z matrycą 5 megapikseli aż prosił się o dedykowany przycisk: ekran służy w roli podglądu, nie zasłaniamy go sobie palcem podczas naciskania spustu.
Już jutro druga część: jak połączyć telefon z komputerem, jak korzystać z Naszej klasy i Facebooka w komórce.
Partnerem cyklu jest firma Nokia: