Jarosław Kaczyński nie inwestował w Chinach - te e-maile przesyłają spamerzy

2010-04-19 20:47

Po Internecie krążą maile, których autorzy próbują naciągnąć adresatów, powołując się na związki z tragicznie zmarłym Lechem Kaczyńskim i jego żoną. W jednym z takich maili (napisanym po angielsku) nadawca przedstawia się jako Jarosław Kaczyński. Jego zmarły brat rzekomo powierzył mu 35 milionów dolarów, które przeznaczył na inwestycje w Chinach.

Pada obietnica, że jeśli adresat zgodzi się na współpracę, to cała kwota będzie do jego dyspozycji. Na koniec prosi o podanie danych osobowych, a także skanu paszportu. W innym tego typu mailu, rozsyłanym z niemieckiego serwera i napisanym po niemiecku, oszust przedstawia się jako adwokat Marii Kaczyńskiej, tragicznie zmarłej pod Smoleńskiem Pierwszej Damy.

Patrz też: Zobacz makabryczne zdjęcia, pourywane ręce i głowy ofiar ze Smoleńska WIDEO - tak zaatakują twórcy wirusów

Twierdzi, że po żonie Prezydenta zostało 4,5 miliona euro, zdeponowane w jednym z hiszpańskich banków. Prosi o kontakt i obiecuje, że podzieli się kwotą pół na pół, jeśli dostanie w odpowiedzi dane osobowe adresata.
W dalszej korespondencji z oszustami okazuje się, że adresat, który podał im swoje dane, jest angażowany w fikcyjny przelew wielkiej sumy pieniędzy. Dostaje żądania przesłania coraz większych kwot na konto naciągaczy, rzekomo w celu opłacenia "formalności". Na koniec okazuje się, że nie ma śladu ani po pieniądzach, które miał dostać, ani po tych, które wysłał oszustom.

Internauci nazywają takie oszukańcze maile "nigeryjskim spamem". Nazwa wzięła się stąd, że ich autorzy wymyślają fikcyjne historie, powołując się najczęściej na związki z przywódcami czy politykami z różnych afrykańskich krajów – szczególnie często z Nigerii.

Maile, z których piszą oszuści:
mrjaroslawkacznski@yahoo.com
mrjaroslawkacznski@gmail.com

Fragment maila od oszustów (prawdopodobnie przetłumaczony na polski w automatycznym translatorze):

"Dziękujemy za wiadomość w odpowiedzi na moje proposal.First wszystkim będę potrzebował kopię międzynarodowego paszportu, numer telefonu, nazwę firmy (jeśli dotyczy), swoje imiona i nazwiska. I zapewnienie, że nie będzie zbiegłych z moich pieniędzy, po to get w Twoje ręce.Na koniec, proszę o mój prawnych attachee przygotować BOND porozumienie, które wyślę do Ciebie podpisać i odesłać z powrotem do mnie, a następnie będzie on uzyskać inne dokumenty i wysłać do Ciebie przed przystąpieniem do podpisania się pieniądze, gdzie jest zdeponowany , ok.

Więc wrócić do mnie z tych informacji, tak, że możemy kontynuować, ok. Czekam usłyszeć od ciebie, z zapewnieniem, że po pieniądze get w Twoje ręce jest w pewnych rękach!"

 

Najnowsze