Jeśli kupujesz telewizor, to tylko z HD

2010-07-19 4:00

To cyfrowa telewizja przyszłości. Jeśli właśnie przymierzasz się do kupna telewizora, powinieneś wybrać właśnie tego typu odbiornik. Wkrótce technologia HD całkowicie zastąpi dotychczasowy przekaz analogowy (odbierany z tradycyjnej anteny) i zwykłe telewizory staną się bezużyteczne

Telewizja cyfrowa niesie ze sobą wiele korzyści. Ze względu na wysoką rozdzielczość, obraz ma o wiele lepszą jakość, widocznych jest więcej szczegółów i znacznie lepiej odwzorowywane są kolory.

Cyfrowe odbiorniki są cały czas udoskonalane. W pierwszych tego typu telewizorach obraz daleki był od idealnego. Nie można było np. oglądać telewizji z bliskiej odległości, bo widoczne były "kwadraciki" (piksele, z których składa się obraz cyfrowy). Wtedy nie warto było inwestować w ekran o zbyt dużej przekątnej, np. 42 cale. Dopiero pojawienie się telewizji HD całkowicie zrewolucjonizowało telewizję.

Jak wybrać telewizor?

Podstawowym skrótem, który możemy spotkać na odbiorniku, jest HDTV. Oznacza to, że odbiornik jest przystosowany do emitowania telewizji w wysokiej rozdzielczości - właśnie HD. Możemy też spotkać oznaczenia Full HDTV lub HD-Ready (w wolnym tłumaczeniu: telewizor gotowy do odbioru telewizji wysokiej jakości). To oznaczenie nie gwarantuje nam, że będziemy mogli oglądać telewizję w tej jakości. Aby móc w pełni korzystać z HD, musimy wtedy jeszcze dodatkowo posiadać dekoder nadający programy w tej jakości.

Zwróć uwagę na łącza

Kupując telewizor cyfrowy, warto także zwrócić uwagę na to, co znajduje się w jego wyposażeniu. Przede wszystkim dowiedzmy się, jakie są w nim łącza. Nasz odbiornik powinien mieć łącze HDMI. Za jego pośrednictwem przesyłany jest obraz w jakości cyfrowej. Takie łącze na pewno przyda się, aby podłączać dekoder do odbioru cyfrowej telewizji. Zapewne będziemy go także używać, kiedy w przyszłości będziemy korzystać z odtwarzacza DVD (także w jakości HD) oraz tzw. Blu-ray.

Nagłośnienie na miarę technologii

Sam obraz to połowa sukcesu. Bez odpowiedniego nagłośnienia oglądanie nowoczesnej telewizji nie będzie już tak efektowne. Dziś telewizory odbierające obraz w jakości HD mają także coraz lepszą jakość dźwięku - szumy i trzeszczenia znane ze starych odbiorników nie występują tu w zasadzie wcale. Obecnie dźwięk z telewizora porównywalny jest z tym, jaki dobiega do naszych uszu z płyt CD. To także jest dźwięk cyfrowy. Na odbiornikach oznaczany jest on jako Dolby Digital.

Aby móc w pełni z niego korzystać, warto zaopatrzyć się w dodatkowe głośniki (dwa przednie, dwa tylne, ewentualnie soobwufer - emitujący niskie dźwięki, basy) i odpowiednio je rozstawić w pomieszczeniu, w którym będziemy oglądać telewizję. To dlatego, że (najprościej mówiąc) dźwięk cyfrowy idzie kilkoma kanałami. Każdy z nich przekazuje inny składowy dźwięk.

Mają one ustalone kierunki, skąd powinny dochodzić. W całym tym zamieszaniu chodzi o to, aby każdy pojedynczy dźwięk dobiegający z telewizora jak najwierniej odzwierciedlał oglądane przez nas sceny. Dzięki temu we własnym domu będziemy mogli poczuć się jak w prawdziwym kinie.

Zainwestuję w nowoczesność

Mariusz Bartkowiak (42 l.) spod Środy Wlkp. zamierza właśnie kupić nowy telewizor. Stary mu się zepsuł i pan Mariusz ma spory kłopot, bo oglądanie telewizji jest jego ulubioną rozrywką. Ale jaki telewizor kupić? Czy najważniejsza jest wielkość, czy dodatkowe funkcje? - Chciałbym kupić telewizor LCD, przy którego oglądaniu nie będzie mi się męczył wzrok. Może z opcją HD - mówi pan Mariusz. Dodaje, że na pewno jak będzie kupował odbiornik, to poprosi sprzedawcę, żeby włączył jakiś kanał telewizyjny, a nie "sklepowy" film, który jest w wysokiej rozdzielczości.

Najnowsze