Z roku na rok coraz więcej osób po 50. roku życia korzysta z telefonów komórkowych. Nic dziwnego, to naprawdę bardzo pożyteczne i ułatwiające życie urządzenia. A i rozmowy z komórek są coraz tańsze. Korzystając z promocyjnych ofert, możemy nawet płacić mniejsze rachunki niż za telefon stacjonarny. Ale to niejedyne zalety komórki. Zobacz, co zyskasz, kiedy zawsze będziesz miał pod ręką komórkę.
Przede wszystkimdo rozmawiania
Współczesne telefony komórkowe to takie małe komputerki. Na pewno obawiasz się, czy dasz radę z opanowaniem ich obsługi. Rzeczywiście niektóre modele mają wiele skomplikowanych funkcji, ale tobie nie są one potrzebne i nie musisz z nich korzystać. Niech telefon służy ci przede wszystkim do dzwonienia, przyjmowania i wykonywania połączeń. Tu wystarczy tylko nauczyć się wybierać numer z książki telefonicznej i wcisnąć zielony symbol słuchawki. Po zakończeniu rozmowy używamy natomiast klawisza z czerwoną słuchawką. To tyle. Bardzo proste. Wygląda to zupełnie podobnie jak w nowych aparatach telefonicznych stacjonarnych. Jeśli będziesz miał problem z obsługą swojego aparatu, zawsze możesz poprosić dzieci lub wnuki o krótkie doszkolenie.
Na kartę czy abonament
Właściwie jest to dylemat każdej osoby decydującej się na telefon komórkowy. Jeśli nie zamierzasz wykonywać wielu połączeń w miesiącu, warto rozważyć kupno telefonu na kartę. Odbywa się to na zasadzie przedpłaty - płacisz w kiosku za kartę, ładujesz nią telefon i możesz wykonywać połączenia. To tak jak karta do budki telefonicznej. Tu, zamiast wkładać kartę, ładujesz impulsy bezpośrednio do telefonu. Decydując się natomiast na abonament, musisz się zobowiązać (podpisujesz umowę z operatorem), że przez określony czas, np. 24 miesiące, będziesz co miesiąc pokrywać stałą opłatę abonamentową.
Specjalny model dla seniora
Osobom starszym największy problem w korzystaniu z telefonu komórkowego sprawia słabo widoczny wyświetlacz, zbyt małe klawisze (literki i cyferki) oraz za bardzo skomplikowane menu (sterowanie telefonem). Właśnie z myślą o osobach po 50. roku życia producenci stworzyli aparaty o znacznie większych ekranach, klawiszach i niezwykle łatwe w obsłudze. Taki najprostszy aparat kosztuje około 200 zł. Nieco droższe są natomiast telefony wyposażone w głośniki przystosowane do współpracy z aparatem słuchowym, bo takie też istnieją.
Coś więcej niż tylko rozmowy
Zaletą telefonów komórkowych, w porównaniu ze stacjonarnymi, jest to, że za jego pośrednictwem możesz wysyłać krótkie wiadomości tekstowe, tzw. SMS-y. To niezwykle przydatna funkcja, kiedy chcemy przekazać komuś krótką informację. Opłaty za SMS są znacznie niższe niż za minutę połączenia, dlatego ta forma komunikacji jest bardzo popularna. Poza tym, jeśli wybierzemy odpowiedni aparat, możemy także za jego pośrednictwem słuchać radia. To niezwykle uatrakcyjni np. podróż autobusem.
Zdjęcie wnuka w telefonie
Bardzo miłym akcentem we współczesnych telefonach jest aparat fotograficzny. Jego zaletą jest przede wszystkim to, że zawsze jest pod ręką. Zdjęcia nie są może najlepszej jakości, ale jak na potrzeby samego oglądania ich w telefonie wystarczające. Warto pamiętać, że aby obejrzeć fotografie czy ustawić je jako element tła (widoczne na głównym ekranie), nie musisz wcale mieć wbudowanego aparatu w swoją komórkę. Zdjęcie może ci zostać przesłane z innego telefonu za pośrednictwem MMS-a. Tak jak wysyłamy i odbieramy SMS-y, możemy wymieniać się MMS-ami. Różnica jest taka, że zamiast wiadomości tekstowej, otrzymujemy obraz. Potem wystarczy tylko zapisać zdjęcie w pamięci telefonu i gotowe! Fotografia znajduje się w naszej osobistej galerii. Czasem zdarza się, że usługę MMS trzeba oddzielnie aktywować. Przeważnie wystarczy wtedy wysłać SMS-a pod podany numer. O tym, czy jest to potrzebne, zostaniesz powiadomiony także tą drogą. Jeśli masz pewne obawy, czy poradzisz sobie z aktywacją, możesz poprosić o pomoc bliską osobę albo konsultanta w punkcie operatora - zrobi to od ręki.
Telefon z pomocą
Komórka to ogromnie przydatne urządzenie nie tylko w kontaktach z bliskimi, ale także w sytuacjach dla nas niebezpiecznych. Pierwszym numerem, który powinniśmy zapisać w naszym aparacie, jest 112, czyli ogólnopolski numer do służb ratowniczych. Warto także wpisać sobie kontakt, który nazwiemy ICE - przypiszmy mu numer telefonu bliskiej nam osoby, która powinna być w pierwszej kolejności zawiadomiona o tym, że coś nam się stało - ulegliśmy wypadkowi, zasłabnęliśmy itp. Jeśli tych osób jest więcej, wpiszmy kolejno ICE1, ICE2 itd. ICE to międzynarodowy znak umowny, który znają wszyscy ratownicy. W modelach przeznaczonych specjalnie dla seniorów istnieje specjalny przycisk SOS (oznaczony jest on zwykle widocznym kolorem, np. pomarańczowym). Po jego wciśnięciu rozlega się głośny alarm (porównywalny nawet z alarmem samochodowym). Jednocześnie telefon wysyła do wszystkich kontaktów z telefonu SMS o treści "Potrzebuję pomocy, proszę zadzwoń". Próbuje też połączyć się po kolei ze wszystkimi numerami z książki telefonicznej.