Ludzie potrafią wyczuwać pole magnetyczne. Mamy KOMPASY W OCZACH

2011-06-23 14:00

Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Massachusetts znaleźli w ludzkim oku odpowiednik kompasu. Białko znajdujące się w komórkach siatkówki reaguje na pole magnetyczne i może podpowiadać mózgowi, w którym kierunku znajdują się bieguny Ziemi.  

Kompas w oku to w rzeczywistości rodzaj białka w kryptochromach, czyli receptorach światła niebieskiego. Nie zbadano go jeszcze w naturalnym środowisku - ludzkim oku - ale udało się przeszczepić muszce owocówce.

U migrujących ptaktów kryptochromy odgrywają główną rolę w funkcjonowaniu zmysłu magnetycznego. Dzięki niemu ptaki przelatują tysiące kilometrów we właściwym kierunku i potrafią wrócić w okolice, z których wystartowały kilka miesięcy wcześniej.

Jak to działa?

Zmysł magnetyczny nie jest bezpośredni, ludzie nie wyczuwają biegunów magnetycznych.

Patrz też: F1. Mózg Kubicy pracuje szybciej

Białko również nie pokazuje, gdzie jest północ, a gdzie południe. Reaguje ono jednak na natężenie pola magnetycznego i w zależności od jego siły przepuszcza różną ilość światła niebieskiego. W skrajnej sytuacji mogłoby to oznaczać, że przy ustawieniu np. twarzą na północ, niebo mogłoby nam się wydawać bardziej niebieskie niż przy ustawieniu twarzą na zachód.

Najnowsze