Nagroda Nobla 2010, chemia: R. Heck, E. Negishi i A. Suzuki za metody łączenia węgla w duże cząsteczki

2010-10-07 0:12

Królewska Akademia Nauk Szwecji ogłosiła kolejne nazwiska tegorocznych noblistów - tym razem z chemii. Nobla za stworzenie metod pozwalających na tworzenie skomplikowanych cząsteczek organicznych (zbudowanych m.in. z węgla), imitujących te, które występują w naturze, otrzymali Amerykanin i dwóch Japończyków: Richard F. Heck, Ei-ichi Negishi (75 l.) oraz Akira Suzuki (80 l.).

W uzasadnieniu szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk czytamy, że nobliści otrzymali nagrodę za wymyślenie "bardziej efektywnych sposobów łączenia atomów węgla w złożone cząsteczki, które mogą znaleźć zastosowanie w wielu sferach codziennego życia".

Podobnie jak w przypadku noblistów z fizyki, których nazwiska zostały ogłoszone wczoraj, ich badania były związane z cząsteczkami zbudowanymi z węgla. Są wynalazcami trzech różnych reakcji, nazwanych na ich cześć reakcją Hecka, reakcją Negishi i reakcją Suzuki. Każda z nich pozwala na prostsze tworzenie bardziej trwałych cząsteczek zawierających węgiel.

Przeczytaj koniecznie: Nagroda Nobla 2010, medycyna: Robert Edwards za badania nad in vitro

I tak samo jak w przypadku badań fizyków Andrieja Geima i Konstantina Nowosiełowa nad grafenem, odkrycia noblistów z chemii mogą znaleźć zastosowanie do w elektronice, choć również w medycynie czy rolnictwie - głównie do budowy ważnych dla tych gałęzi wiedzy i przemysłu materiałów, jak plastik.

Tegoroczni nobliści z chemii pracują lub pracowali na uniwersytetach w USA i Japonii: emerytowany profesor Richard Heck wykładał na uniwersytecie stanu Delaware, Ei-ichi Negishi wciąż prowadzi eksperymenty na Purdue University w stanie Indiana, a Akira Suzuki pracuje na uniwersytecie Hokkaido, z siedzibą w japońskim Sapporo.

Laureaci oprócz honorowych medali otrzymają do podziału nagrodę pieniężną w wysokości 10 milionów koron - to ok. 1,5 miliona dolarów. Niebawem poznamy nazwiska laureatów pokojowego Nobla i nagrody w dziedzinie literatury.

Patrz też: Nagroda Nobla 2010, fizyka: Andriej Gejm i Konstantin Nowosiełow za badania nad grafenem. Komputery 1000 GHz coraz bliżej

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze