Nagroda Nobla 2010, medycyna: Robert Edwards za badania nad in vitro

2010-10-04 15:04

Poznaliśmy pierwszego laureata tegorocznej Nagrody Nobla. W dziedzinie medycyny i fizjologii najważniejsze na świecie wyróżnienie świata nauki otrzymał Brytyjczyk Robert G. Edwards (85 l.), lekarz i fizjolog, który od lat prowadził badania nad płodnością i zapłodnieniem in vitro. Edward jest wynalazcą tej metody leczenia niepłodności.

Nazwisko laureata medycznego Nobla w 2010 roku ogłosił Instytut Karoliński w stolicy Szwecji, Sztokholmie. Robert Geoffrey Edwards swe badania nad płodnością i leczeniem niepłodności rozpoczął jeszcze w latach 60. XX wieku.

W roku 1978, wraz z Patrickiem Steptoe był współautorem wielkiego sukcesu w historii medycyny. Doprowadził do narodzin Louise Brown, pierwszego dziecka z probówki, poczętego dzięki sztucznemu zapłodnieniu metodą in vitro. Jej rodzice bezskutecznie starali się o dziecko od 9 lat. Pani Brown ma dziś 32 lata, jest zdrowa, szczęśliwa i pracuje na poczcie.

Przeczytaj koniecznie: Katolik Jarosław Kaczyński jest przeciw in vitro, ale...

Zapłodnienie in vitro polega na połączeniu plemnika i komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych, poza organizmem kobiety. Zapłodnione jajeczko następnie wprowadza się do układu rozrodczego matki. In vitro jest jedną z najskuteczniejszych metod walki z niepłodnością, która dotyka współcześnie nawet 10 proc. par.

Po dziś dzień przyszły na świat ponad 4 miliony dzieci z probówki, poczętych dzięki wynalazkowi Roberta Edwardsa. Mimo to metoda wywołała szereg kontrowersji, związanych z niszczeniem części zarodków, które nie zostały zaimplantowane do organizmu kobiety.

Nagrody Nobla ufundował Alfred Nobel, żyjący na przełomie XIX i XX wieku szwedzki chemik i przemysłowiec. Po raz pierwszy rozdano je 109 lat temu, w 1901 roku. Każdy z laureatów oprócz honorowego wyróżnienia - medalu z wizerunkiem fundatora nagrody - otrzymuje również czek na 10 milionów koron szwedzkich, czyli równowartość miliona dolarów.

Patrz też: Nagroda Nobla dla Lecha Wałęsy niezgodna z testamentem Nobla?

Najnowsze