Naukowcy połączyli człowieka ze świnią żeby przeszczepiać organy

2011-01-27 3:00

Sympatyczny knurek "252" jest nadzieją tysięcy chorych. To pierwszy okaz zmodyfikowanej genetycznie świni, który nosi w sobie ludzki gen. Dzięki zniesieniu bariery immunologicznej jego narządy mogą zostać przeszczepione człowiekowi!

Nad stworzeniem tego osobnika grupa naukowców z Instytutu Zootechniki w Krakowie pracowała kilka lat. Przeprowadzili setki prób, nim udało się wprowadzić ludzki gen do komórki rozrodczej zwierzęcia. Wreszcie udało się! Wśród 12 prosiąt miotu pojawiło jedno tak oczekiwane - transgeniczne zwierzę obdarzone ludzkimi cechami.

"252" urodził się w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Żernikach Wielkich (woj. dolnośląskie). Pracownicy zakładu nazwali go Święty. - Świnia już teoretycznie może być dawcą organów, ale jest tylko jedna. Dzięki niej możemy mieć ich więcej - mówi dr Jacek Jura z Instytutu Zootechniki w Krakowie.

Pomoże człowiekowi

Naukowcy chcą uzyskać stado świń z ludzkimi cechami. Święty będzie ojcem następnego miotu prosiąt, które dadzą życie kolejnym. W jednym miocie może być maksymalnie 40 proc. małych z genem ludzkim. Zmodyfikowane genetycznie świnie będą miały narządy podobne wielkością do narządów człowieka. Najbardziej cenne dla transplantacji są nerki, wątroba i serce. Ale to nie koniec. - Elementy chrzęstne pochodzące od świń będą mogły być wykorzystane dla pacjentów po wypadkach, na skutek których doznali ubytków - dodaje dr Jura.

Święty da się lubić

Nic więc dziwnego, że Święty jest oczkiem w głowie opiekunów. Ma swój boks, specjalną opiekę i dietę. Żeby dostać się do niego, trzeba wziąć prysznic i ubrać się w fartuch ochronny. Knurek ma żywy temperament, jest ciekawski i oswojony. Lubi, gdy poklepuje się go po umięśnionym zadku.

Narodziny Świętego to wielki sukces polskich genetyków. Jeszcze nigdy naukowcy nie byli tak blisko udanej transplantacji narządów pobranych od świni. - W połowie lutego rozpocznie się następny etap naszych prac. Wprowadzimy do organizmu świni kolejny gen, który będzie miał za zadanie wykluczyć ryzyko zarażenia wirusem PLRV. Badania potrwają jeszcze minimum 1,5 roku - mówi dr Jura.

Świnia już pomaga lekarzom

* Wieprzowa insulina wykorzystywana jest w leczeniu cukrzycy typu 1.

* Opatrunki biologiczne ze świńskich preparatów skórnych są stosowane przy przeszczepach skóry.

* Kardiochirurdzy wszczepiają chorym zastawki serca pochodzące od świń.

Zmutowana uratuje ludzi

* Do przeszczepu można będzie wykorzystać serce, nerki, wątrobę czy trzustkę.

* Świńskie elementy chrzęstne uzupełnią ubytki u pacjentów po wypadkach.

* Komórki nerwowe świń wszczepione do mózgu pomogą w leczeniu choroby Parkinsona.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze