Nieuchwytny księżyc Jowisza dostrzeżony przez sonę kosmiczną Juno!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Ciekawostki

Nieuchwytny Księżyc Jowisza dostrzeżony przez sondę kosmiczną Juno!

2024-05-17 15:47

Sonda kosmiczna Juno zauważyła nieuchwytny Księżyc Jowisza, który nosi nazwę Amalthea. Nie jest on imponujących rozmiarów, a na dodatek posiada dość nietypowy kształt. Obserwacji dokonano podczas przechodzenia przez Wielką Czerwoną Plamę. Więcej przeczytacie w poniższym artykule!

Sonda Juno po raz pierwszy wyśledziła Amalteę podczas 59. bliskiego przelotu sondy kosmicznej obok Jowisza. Najbardziej znane Księżyce Jowisza, to oczywiście Io, Europa, Ganimedes i Kallisto. Piąty trudno bowiem dostrzec. Amalthea ma trzecią najkrótszą orbitę spośród wszystkich księżyców Jowisza. Została odkryta w 1892 roku przez amerykańskiego astronoma - Edwarda Emersona Barnarda. Oś Księżyca rozciąga się zaledwie na 250 kilometrów, a kształtem najbardziej przypomina... ziemniaka.

Jaki prezent dla fana Apple? Gadżety do iPhone, iPad, Macbook i wiele więcej!

W 2022 roku sonda Juno minęła księżyc Jowisza – Europę w odległości zaledwie 352 km.

Jak donosili naukowcy, jeden z jej instrumentów - Auroral Distributions Experiment (JADE) wykrył duże ilości uciekającego z atmosfery zjonizowanego tlenu oraz wodoru.

„Odkrycie to ma podstawowe znaczenie z puntu widzenia możliwości istnienia na Europie życia. To pierwszy wykonany na miejscu pomiar składników wody w atmosferze Europy. Wskazuje na wąski zakres, który mógłby podtrzymywać życie” – mówił dr Scott Bolton z Southwest Research Institute (SwRI), współautor publikacji, która ukazała się w czasopiśmie „Nature Astronomy”.

„Po raz pierwszy byliśmy w stanie, z całą pewnością wykryć wodór i tlen dzięki prowadzonym bezpośrednio badaniom i potwierdzić, że atmosfera Europy składa się głównie z cząsteczek wodoru i tlenu” – podkreślał  jeden z badaczy, dr Robert Ebert.

Źródłem wymienionych pierwiastków jest wodny lód pokrywający powierzchnię Europy. Pochodzące z Jowisza silne promieniowanie rozbija wodę na tlen i wodór. Lekki wodór szybko ucieka w przestrzeń, podczas gdy cięższy tlen ma większą tendencję do pozostawania bliżej powierzchni. Tlen może nawet przenikać do oceanu kryjącego się pod lodem i stanowić tam źródło energii dla ewentualnych procesów metabolicznych.

„Pokrywa lodowa Europy pochłania promieniowanie, chroniąc ukryty głębiej ocean. W tym samym czasie w lodzie powstaje tlen. Zatem lód, w pewnym sensie działa jak płuca Europy, potencjalnie dostarczając tlen do oceanu. Z dużą precyzją oszacowaliśmy teraz produkcję tlenu na Europie na 12 kg na sekundę. Zanim Juno wykonała pomiary, szacunki wahały się od kilku do tysiąca kilogramów na sekundę. Nowe odkrycie bezsprzecznie pokazuje, że tlen jest nieustannie produkowany na powierzchni, choć w wolniejszym tempie niż się spodziewaliśmy” – tłumaczył kierujący projektem dr Jamey Szalay z Princeton University.

Odkrycia dokonano w zasadzie przy okazji.

„Przeloty w pobliżu Europy nie były częścią głównej misji JUNO. JADE zaprojektowano, aby pracował w silnie napromieniowanym środowisku, ale niekoniecznie środowisku Europy, które nieustannie poddawane jest działaniu wysokich dawek promieniowania. Niemniej instrument spisał się znajomicie” – dodaje dr Frederic Allegrini z SwRI.

Badacze podkreślali, że nowe dane doskonale uzupełniają szersze spojrzenie na Europę i jej środowisko. Odkrycie może np. pomóc w zaplanowaniu przyszłych badań dotyczących podpowierzchniowego oceanu i możliwości istnienia w nim organizmów żywych.

„Europa to fascynujący obiekt, ponieważ naukowcy są pewni, że w jej wnętrzu istnieje ciekły ocean. Woda jest ważna dla życia i można ją znaleźć wewnątrz i na powierzchni obiektów o różnej budowie. Europa do dobre miejsce do szukania wody w Układzie Słonecznym” – podkreślał dr Ebert.

QUIZ: Czy mógłbyś polecieć w kosmos? Szybki test!

Pytanie 1 z 7
Czy masz co najmniej 152 cm wzrostu?
Źródło: Nieuchwytny Księżyc Jowisza dostrzeżony przez sondę kosmiczną Juno!
Najnowsze