Obsługa klienta coraz bardziej zautomatyzowana
W 2020 roku, branża telekomunikacyjna, podobnie jak wiele innych sektorów, odczuła wstrząs spowodowany przez pandemię COVID-19. Firmy i konsumenci polegali na łączności bardziej niż kiedykolwiek - często posługując się technologią ułatwiającą korzystanie z usług bezdotykowych lub usług nie wymagających bezpośredniego zaangażowania, które zostały udostępnione w sieci. Pandemia pobudziła rozwój sieci również w Polsce.
Masowe cyberataki na firmy. Jak chronić cenne dane przed wyciekiem?
– Polskie przedsiębiorstwa łączą nowe technologie cyfrowe z postępem w przemyśle, kładąc duży nacisk na bezpieczeństwo i ochronę danych. Pomimo pewnych technicznych przeszkód, praca zdalna zyskuje na znaczeniu w stopniu, który jeszcze kilka miesięcy temu wydawał się niemożliwy. W świetle nowej rzeczywistości i nowych imperatywów mogłem przyjrzeć się polskiej cyfrowej transformacji, która wpłynie na społeczeństwo i biznes w świecie po COVID-19 zmienił rolę i znaczenie cyfrowej technologii w społeczeństwie – mówi Leszek Szczęch z Colt Technology Services.
Jak zauważa, największe wzrosty odnotowane w 2020 roku dotyczą rozwoju obsługi klienta. Dzięki wykorzystaniu chatbotów, sztucznej inteligencji czy wirtualnych asystentów, przedsiębiorstwa mogą automatyzować cały proces. Zgodnie z prognozami, w 2021 r. komunikacja wspomagana sztuczną inteligencją, będzie sprzyjać dalszej, intensywnej współpracy między firmami, rządami, organizacjami i członkami społeczności, a rozwój digital experience nie zwolni. – COVID-19 zapoczątkował przemianę społeczeństwa. Wierzę, że technologia będzie głównym czynnikiem aktywującym tę metamorfozę – uważa Szczęch.
Eksperci branżowi spodziewają się także znacznie szerszego wykorzystania chmury. W reakcji na pandemię, firmy w dużej mierze oparły się właśnie na rozwiązaniach chmurowych - oczekuje się, że w 2021 roku ten trend będzie nadal rosnący.
– Chmura odegrała kluczową rolę w umożliwieniu przedsiębiorstwom i rządom szybkiego reagowania i podejmowania działań w odpowiedzi na kryzys oraz utrzymania ciągłości. Aby odnieść sukces w swoich planach naprawy i planach stabilizacyjnych, polskie firmy będą potrzebować bardziej elastycznych strategii zaangażowania klientów. Firmy muszą reagować szybko, więc zapotrzebowanie na prawdziwie spójne i wygodne rozwiązania komunikacji cyfrowej i społeczności cyfrowe gwałtownie rośnie – mówi przedstawiciel Colt.
Pandemia zmusiła też organizacje do ponownego zastanowienia się nad swoimi strategiami biznesowymi. Przedkładanie szybkości reakcji i wygody klienta ponad oszczędność kosztów i wydajność, skłoniło je do przyjęcia infrastruktury chmury publicznej. Mimo, że wciąż nie jest pewne, jak długo będziemy pracować z domu, robić zakupy głównie poprzez Internet, ile potrwają ograniczenia w podróżach lotniczych, jasne jest, że każda organizacja znajduje się przed koniecznością stawania się firmą bardziej elastyczną, responsywną i musi rozwijać swoje zdolności adaptacyjne w większym stopniu niż kiedykolwiek wcześniej.
Przyszłość to MultiCloud
MultiCloud dała początek nowym strategiom IT, umożliwiła nowe sposoby prowadzenia działalności i rozpoczęła silną konkurencję między dostawcami usług w chmurze. Rozwiązania wielochmurowe przynoszą istotne korzyści dzięki elastycznej strukturze i łatwej skalowalności. W przypadku wielu organizacji, platformy wielochmurowe zapewniają solidną opcję niezależnie od rozmiaru firmy i ograniczeń budżetowych. Daje to możliwość wyboru najbardziej przystępnego cenowo dostawcy usług w chmurze na rynku, najlepiej dostosowanego do indywidualnych potrzeb.
– Ze wzglądu na to, że strategia wielochmurowa obejmuje wykorzystywanie zarówno prywatnych, jak i publicznych platform chmurowych dla aplikacji, optymalizację kosztów można zaplanować zaczynając od najniższego poziomu, aby uzyskać najlepszy plan budżetu – twierdzi Szczęch.
Jak zapowiada, w 2021 roku, Colt Technology Services będzie nadal umacniać swoją obecność w Polsce, aby wspierać firmy zarówno lokalnie, jak i globalnie oraz zapewnić organizacjom działającym w regionie dostęp do elastycznych, szerokopasmowych usług sieciowych i komunikacyjnych na żądanie.