Zarobki w IT
Badanie przygotowane przez firmę Sedlak & Sedlak wykazało, jaki wpływ mają zdobyte certyfikaty na wysokość zarobków m.in. kierowników działów IT, team leaderów, programistów, administratorów systemów IT, sieci, testerów oprogramowania, czy inżynierów wsparcia technicznego. Raport podsumowujący wynagrodzenia z zeszłego roku wykazał, że pracownicy posiadający odpowiedni certyfikat IT zarabiają o 16 proc. więcej niż ich koledzy nie posiadający odpowiednich zaświadczeń. W przypadku kierowników działów IT pensja może wzrosnąć nawet o 30 proc. Wnioski z badań są jednoznaczne. Posiadanie odpowiedniego zaświadczenia, czy certyfikatu w branży IT prowadzi do awansu zawodowego pracowników.
ZOBACZ TEŻ: Szok! Włamali się do firmy przez bezprzewodową drukarkę
- Samo zdobycie zaświadczenia nie czyni oczywiście z nikogo eksperta, jednak w branży IT kolejny certyfikat to zwykle kolejny stopień wtajemniczenia. Nie dziwi nas zatem fakt, że osoby, które zdają u nas egzaminy, takie jak ITIL, PRINCE czy CEH, wracają po czasie, by sięgnąć po kolejną certyfikację – wyjaśnia Justyna Puchała, kierownik Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego DAGMA.
Niski koszt szkoleń, wysokie kompetencje
Podniesienie własnych kompetencji i pozycji na rynku pracy nie musi wiązać się z gigantycznymi kosztami po stronie pracownika lub pracodawcy. Jak tłumaczy Justyna Puchała z Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego DAGMA, stosunkowo mała liczba osób zdaje sobie sprawę z tego, że Krajowy Fundusz Gwarancyjny oraz unijne środki z Bazy Usług Rozwojowych umożliwiają uzyskanie nawet do 100 proc. dofinansowania inwestycji w wiedzę pracowników, certyfikacje czy egzaminy.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Dramat Kingi Rusin. Opublikowała w sieci wstydliwe zdjęcie i ujawniła więcej niż powinna
- Wystarczy złożyć wniosek, by otrzymać wsparcie i niskim kosztem zdobyć wiedzę i kompetencje potrzebne na rynku pracy – dodaje Puchała. Potrzebę posiadania odpowiednich certyfikatów potwierdza Daniela Škripkova, kierownik działu HR firmy ESET, producenta rozwiązań antywirusowych, z których korzysta ponad 110 milionów użytkowników na całym świecie. W jej opinii bardzo ważne jest nadążanie za zmianami technologicznymi oraz zdobywanie nowej wiedzy technicznej przez pracowników. Škripkova potwierdza tezę badań wynagrodzeń i mówi wprost: certyfikaty potwierdzają posiadane umiejętności. Pomagają w zdobyciu zatrudnienia oraz przyszłych awansach.