Router do domu. Jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę?

i

Autor: Shutterstock

Router do domu. Jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę?

2020-09-30 14:57

Pandemia zmusiła nas do przejścia na tryb zdalny w wielu dziedzinach. Z biegiem czasu coraz więcej aktywności przeniosło się do sieci – komunikacja, rozrywka, praca, nauka. Aby było to możliwe, konieczny jest sprawny i szybki Internet.

Zwłaszcza w czasie kwarantanny domowa sieć internetowa bywa mocno obciążona. Długi czas ładowania ulubionego serialu lub oczekiwania na pobranie ważnych plików powoduje frustrację. Aby uniknąć przerw i buforowania, warto zatroszczyć się o urządzenie, które zapewni sprawną dystrybucję Internetu w warunkach domowych. Mowa o routerze.

Router, który nie zawiedzie

Szybkie ładowanie stron internetowych i brak przerw podczas oglądania Netlixa? Tak! To możliwe – z routerem o dobrych parametrach, wykorzystującym pełną przepustowość łącza od operatora. Takie urządzenie musimy dopasować do posiadanego łącza. W przypadku korzystania z Internetu LTE wymagany będzie router z wbudowanym wejściem na kartę SIM. Przy Neostradzie będzie to router z wejściem na kabel telefoniczny RJ11 oraz modemem ADSL/ VDSL. W sytuacji korzystania z Internetu za pomocą kabla koncentrycznego lub światłowodu wystarczy router – bez modemu, który zawyża cenę urządzenia.

Router do domu. Jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę?

i

Autor: Materiały Promocyjne TP-Link Archer MR600 to router na kartę SIM z modemem LTE-Advanced i odkręcanymi antenami LTE. Dostęp do złącz antenowych jest szczególnie istotny, gdy chcemy poprawić zasięg sieci komórkowej poprzez montaż zewnętrznej anteny LTE.

Standard WiFi i jego rodzaje

Standard WiFi to inaczej jego generacja, na rynku obecne są urządzenia w standardach 802.11n (WiFi 4), 802.11ac (WiFi 5) oraz 802.11ax (WiFi 6). Czym się od siebie różnią? Przede wszystkim stopniem skomplikowania i prędkością działania.

  • Routery w standardzie N – dystrybucja jednozakresowego WiFi o niskiej przepustowości
  • Routery w standardzie AC – to dwa pasma transmisji i znacznie większa przepustowość
  • Routery w standardzie AX – dwa pasma transmisji, najnowszy standard routera, znacznie szybszy od poprzednika

W każdym ze standardów WiFi znajdziemy różniące się maksymalną przepustowością punktu dostępowego podkategorie, które ilustruje poniższa tabela. Maksymalna przepustowości dla podkategorii standardów Wifi

Router do domu. Jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę?

i

Autor: Materiały Prasowe Link: POWIĘKSZ TABELĘ

Tak naprawdę w pojedynczej transmisji możliwe jest uzyskanie nieco poniżej połowy prędkości przedstawionych w tabeli. Powodem jest to, że duża część przesyłanych danych to informacje związane z nadzorowaniem i szyfrowaniem połączenia, które – im wyższe, tym jest takich danych więcej. W przypadku łącza internetowego o prędkości od 100 do 250Mb/s najlepszy będzie router AC1200 (bądź szybszy). Najnowsza generacja WiFi – standard AX – jest nie tylko najszybsza, ale także zapewnia sprawne działanie Internetu nawet przy większej liczbie urządzeń łączących się z WiFi. Dodatkowo ogranicza zakłócenia sygnału powodowane przez inne sieci. Router wymieniany jest rzadko, więc zakup urządzenia w standardzie 802.11ax to dobra inwestycja na przyszłość – już niedługo większość komputerów i smartfonów będzie wyposażona wkartę sieciową obsługującą WiFi 6.

Router do domu. Jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę?

i

Autor: Materiały Promocyjne Po lewej: TP-Link Archer AX10 to najtańszy obecnie dostępny router pracujący w WiFi 6. Po prawej : TP-Link Archer C6 TP-Link Archer C6 z gigabitowymi portami Ethernet. Ceny routerów w standardzie AC1200 zaczynają się od około 150 zł.

Na co zwracać uwagę przy wyborze

Wiedząc już, jaki rodzaj routera będzie właściwy dla danego łącza, kolejna rzecz, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę to parametry: przepustowość dostępowego WiFi i porty Ethernet (odpowiadające za połączenie kablowe). W sprzedaży najczęściej pojawiają się routery z portami 10/100 Mb/s lub portami gigabitowymi (10/100/1000 Mb/s). W przypadku Internetu o prędkości 100Mb/s bądź szybszego, najlepiej wybrać router z gigabatowymi portami Ethernet. WiFi działa w oparciu o fale radiowe. Oznacza to, że połączenie WiFi jest wrażliwe na zakłócenia i odległość, w jakiej używany sprzęt znajduje się od routera.

Jeden router może być niewystarczający – co wtedy

Im dalej od routera znajduje się urządzenie, z którego korzystamy, tym niższa jest prędkość połączenia. W praktyce wygląda to tak, że mieszkając w wielopokojowym mieszkaniu lub domu możemy mieć trudności z uzyskaniem satysfakcjonującego połączenia. Przeszkodą mogą być sieci zakłócające działanie naszego WiFi, obecność kuchenki mikrofalowej bądź grube ściany. W takim wypadku jeden router nie wystarczy do sprawnej transmisji Internetu w całym mieszkaniu. Wówczas warto wypróbować WiFi Mesh, czyli system połączonych ze sobą routerów. Urządzenia te stale ze sobą współpracują, tworząc jednolitą sieć WiFi bez odczuwalnych spadków prędkości i bez przerw. Nawet podczas przechodzenia z kuchni do pokoju lub z parteru na piętro – nasz telefon lub laptop przełącza się między urządzeniami dostępowymi, dzięki czemu nadal korzystamy z jednej i tej samej sieci WiFi. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom możesz korzystać z Internetu, niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu się znajdujesz. Z tą wiedzą możesz wybrać router, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom.

tp Link Logo

i

Autor: Materiały Prasowe
Router do domu. Jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę?

i

Autor: Materiały Promocyjne Deco M4 System Mesh TP- -Link Deco M4 pracujący w standardzie AC1200 i oferujący przepustowość do 867Mb/s w paśmie 5Ghz.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze