Aleksandra Bis i Natalie Pilling, założycielki Dare IT

i

Autor: materiały prasowe Aleksandra Bis i Natalie Pilling, założycielki Dare IT

Ruszył nabór do 4. edycji Dare IT programu mentoringowego dla kobiet

2021-09-18 1:31

Trwa nabór do kolejnej edycji programu Dare IT, w ramach którego 200 ekspertek z topowych firm technologicznych podzieli się wiedzą i doświadczeniem, by pomóc innym kobietom znaleźć pierwszą pracę w branży. Do tej pory, dzięki programowi, pracę w IT zaczęła ponad setka kobiet. Inicjatywa zwróciła też uwagę naukowców ze Stanford University, jednej z najlepszych uczelni wyższych na świecie. Wspólnie z Dare IT zrealizują projekt badawczy, którego wyniki pomogą w tworzeniu jeszcze bardziej efektywnych działań w ramach Dare IT. Czwarta edycja organizowana jest również we współpracy z popularnymi pracodawcami w branży IT – Allegro, ING Bank Śląski, intive i dwunastoma innymi.

Branża IT – z siedemnastoprocentową reprezentacją kobiet – od lat stanowi jeden z bardziej zmaskulinizowanych sektorów rynku. Równocześnie, to IT ma coraz większy wpływ na to, jak zmienia się dzisiejszy świat. Działania Dare IT skupione są wokół tego, aby jak najwięcej kobiet było częścią tych zmian.

ZOBACZ: Sennheiser prezentuje słuchawki CX Plus True Wireless [ZDJĘCIA]

- IT to jedna z tych branż, której zakres działania i tendencja do łamania dotychczasowego status quo najlepiej mogą sprostać wyzwaniom współczesnego świata. Efektywność we wprowadzaniu zmian pozytywnych społecznie i likwidujących lukę płacową można jeszcze dodatkowo poprawić, zwiększając rolę kobiet w firmach tego sektora. Właśnie dlatego Deloitte zdecydował się na udział we wspólnym programie mentoringowym z Dare IT. Przyszłość branży informatycznej może tylko zyskać na polityce inkluzywności, hołdowaniu różnorodności i dostrzeganiu potencjału kobiet - Aleksander Pruziński, dyrektor w zespole Salesforce w Deloitte Digital.

KARPACZ 2021: Anna Rulkiewicz

Dare IT przynosi zamierzone rezultaty, dlatego kontynuując misję, 15 września ruszył nabór do kolejnej, czwartej edycji Programu Dare IT. Tym razem organizacja chce pomóc aż 200 kobietom otrzymać pierwszą pracę w IT w wybranej przez nie dziedzinie.

- Dzięki programowi zdobyłam wiedzę, otrzymałam cenne rady i wskazówki, a pół roku później rozpoczęłam pracę w największym fintech’u w Europie - komentuje Martyna, uczestniczka drugiej edycji programu mentoringowego, a obecnie Data Analyst w Klarnie (Berlin).

Zgłoszenie może wysłać każda kobieta, która wiąże swoją przyszłość z branżą technologiczną, niezależnie od tego, czy będzie to jej pierwsza praca. Nie liczy się wiek czy pochodzenie. Podopieczne, oprócz wsparcia mentorki (ekspertki z branży IT) otrzymają dostęp do konsultacji ze specjalistami ds. HR, serii webinarów prowadzonych przez praktyków i praktyczki z branży IT oraz bezpośredni kontakt z pracodawcami.

Program, który zainteresował branżę ITOd początku działania programu, Dare IT wsparło już 21 firm zajmujących się nowymi technologiami. Firmy - zarówno polskie, jak i międzynarodowe - dostrzegają, jak ważną rolę pełnią w kształtowaniu rynku pracy i zatrudnieniu kobiet.

- Jesteśmy organizacją, która co roku mobilizuje setki kobiet z IT chcące wraz z nami zmieniać branżę od środka. Zaangażowanych w nasz program jest wiele podmiotów technologicznych, co pokazuje, że tematy inkluzywności i różnorodności są w Polsce coraz ważniejsze. To nas bardzo cieszy - mówi Aleksandra Bis, współzałożycielka Dare IT.

Sonda
Czy Twoi zdaniem pzymusowe urlopy dla niezaszczepionych, powinny być wprowadzone?

- Dbałość o różnorodność zespołów Allegro leży w DNA naszej firmy. Jak pokazujemy w naszym najnowszym raporcie ESG, 42% osób pracujących w Allegro to kobiety. Oczywiście, nie spoczywamy na laurach i dążymy do pełnej równowagi w tym obszarze - również współpracując w ramach Dare IT. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jako pracodawca mamy wpływ na kształtowanie rynku pracy, dlatego otwarcie komunikujemy, że rekrutacje do Allegro są oparte o kompetencje. Jesteśmy dumni, że trafiają do nas najlepsze talenty i rozwijają się w ramach firmy - wśród nich są też absolwentki programu Dare IT z poprzednich edycji! Zapraszamy, bo naprawdę #dobrzetubyć - dodaje Milena Kulon, koordynatorka programu ze strony Allegro.

Program dostosowany do potrzeb kobietProgram mentorski Dare IT opiera się na indywidualnych spotkaniach mentorek i uczestniczek, podczas których dąży się do osiągnięcia wcześniej zdefiniowanych celów - od zbudowania portfolio, po zmianę pracy. Dane mówią same za siebie - aż 65 proc. uczestniczek znalazło pracę w dwa miesiące od ukończenia programu, a 100 proc. z nich ponownie wzięłoby w nim udział. Mentoring Dare IT przede wszystkim stworzony jest przez kobiety dla kobiet. Co za tym idzie, doskonale odpowiada na potrzeby swojej grupy docelowej, bo przez właśnie tę grupę jest reprezentowany. Jest w nim wiele mentorek, które zaczynały tak jak kobiety zgłaszające się do programu. Dzięki temu wiedzą one, z czym się mierzymy. Mentoring Dare IT skrojony jest na miarę potrzeb uczestniczek - dodaje Joanna Cymkiewicz, projektantka i mentorka Dare IT.

Najnowsze