Tajemnicą Poliszynela jest to, że Facebook gromadzi ogromną liczbę danych na nasz temat. Ma prawa do wykorzystania zdjęć zamieszczanych w serwisie, a także przetwarza inne, cenne dane. Zanim zamieścisz w serwisie informacje na swój temat, zastanów się dwa razy. Portal vt.co wymienia dane, które gromadzi serwis Marka Zuckerberga.
Sprawdź koniecznie: Jak usunąć konto na Facebooku? [KROK PO KROKU]
Numery telefonów
W bazie Facebooka znajdują się wszystkie numery telefonów zamieszczone na profilu, łącznie z tym wykorzystanym do weryfikacji konta.
Adresy IP
Facebook zbiera także dane na temat adresów IP urządzeń, z których logujemy się do serwisu. Po pewnym czasie są one jednak usuwane.
Zameldowania
Serwis Zuckerberga zapamiętuje wszystkie odwiedzane przez użytkownika miejsca.
Dane rozpoznawania twarzy
Na te dane składa się unikalny numer wygenerowany na podstawie zdjęć, na których cię oznaczono. W oparciu o te dane Facebook pomaga innym osobom oznaczyć cię na innych fotografiach – nawet wówczas, jeżeli chcesz tego uniknąć.
Zobacz: Rewolucja na Facebooku. Serwis stanie się wolny od komercyjnych treści?
Dane karty kredytowej
Facebook zapamiętuje także dane podane w celu dokonania płatności kartą. Aby tak się stało, wystarczy chociaż opłacić zakupy przez jakąkolwiek aplikację należącą do Facebooka. (Przypomnijmy, że są to m.in. Messenger, Twitter, Instagram i WhatsApp.)
Data i godzina logowania
Facebook zbiera również skrupulatnie dane na temat logowań do systemu.
Historia rozmów
Chociaż konwersacje na chacie po pewnym czasie są usuwane, to można pobrać ich archiwum.
Polecamy: Metoda na wnuczka działa na Facebooku! Uważaj na oszustów
Jak sprawdzić, co wie o tobie Facebook?
Na szczęście istnieje sposób, aby skontrolować Facebooka. Można pobrać zgromadzone przez serwis dane na swój temat – twierdzi serwis vt.com. W tym celu należy wejść w Ustawienia. W zakładce Prywatność jest także dostępna opcja „Przejrzyj wszystkie swoje posty i rzeczy, w których Cię oznaczono". Dodatkowo, w Dzienniku aktywności można sprawdzić swoją historię wyszukiwania, przejrzeć treść prowadzonych konwersacji czy zobaczyć swoje komentarze.
Źródło: vt.com, facebook.com