W tym roku w zawodach wezmą udział 23 drużyny z całego świata. Polskę reprezentować będą studenci z Politechniki Białostockiej oraz z Politechniki Warszawskiej. Paweł Grześ, student trzeciego roku elektroniki i telekomunikacji na Politechnice Białostockiej, oznajmił, że wynalazek jego drużyny, robot RECON, przeszedł już eliminacje krajowe. Współtwórcami projektu są również Michał Grześ oraz Dawid Karczewski.
Według doniesień Wpolityce.pl, RECON służy nie tylko do obserwacji lokalnych, ale i również do zbierania danych z obszaru środowiska naturalnego. Wynalazek przewozi pięć czujników, które następnie ma rozmieszczać na zagrożonym terenie. Dane przesyłane są drogą radiową do komputera i każdy ma możliwość podglądu wyników.
Jak podkreślił Paweł Grześ, robot jest wykorzystywany do trudnych terenów, na przykład bagien. To nie pierwszy sukces studentów Politechniki Białostockiej. Niedawno zwyciężyli już drugi konkurs organizowany w bazie marsjańskiej na pustyni w stanie Utah w USA. Zaprezentowali wówczas łazika marsjańskiego, Hyperiona.
International Contest of Applications in Nano- Micro Technology odbędzie się po raz piąty. Zawody zorganizowane będą w Japonii, w mieście Sendai.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail