5G, czyli sieć komórkowa najnowszej generacji, pod względem przepustowości to fundament cyfrowej rewolucji, która rozpoczęła się w drugiej połowie ubiegłego wieku. Bez zwiększenia nie tylko prędkości, lecz także przepustowości internetu i redukcji opóźnień w przesyłaniu ogromnej ilości danych rozwój technologiczny będzie mocno ograniczony. Huawei, jeden z największych na świecie producentów urządzeń telekomunikacyjnych, załadował po sufit dwa kontenery nowinkami ściśle powiązanymi z 5G i umieścił je pośrodku Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, gdzie odbył się XIII Europejski Kongres Gospodarczy.
Rewolucja na naszych oczach
Jak przekonuje sam producent, Mobilne Centrum Innowacji to sztandarowy projekt Huawei –pozwala zapoznać się z technologiami jutra, a jednocześnie doświadczyć rozwiązań, które gotowe są już dziś. Jest to żywa i interaktywna prezentacja możliwości, jakie niosą za sobą dziedziny ściśle połączone z technologią 5G: wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, sztuczna inteligencja czy obliczenia chmurowe.
– W pierwszym pomieszczeniu przedstawiamy rozwiązania dla świata biznesu. Koncentrujemy się tutaj na usługach, które pomogą operatorom komórkowym zarobić na wdrożeniu 5G i przyciągnąć nowych klientów –wyjaśnia Jakub Borkowski, Business Development Director and 5G Wireless Solution Architect for CEE&Nordic Region z Huawei Polska.
– W pierwszym pomieszczeniu przedstawiamy rozwiązania dla świata biznesu. Koncentrujemy się tutaj na usługach, które pomogą operatorom komórkowym zarobić na wdrożeniu 5G i przyciągnąć nowych klientów –wyjaśnia Jakub Borkowski, Business Development Director and 5G Wireless Solution Architect for CEE&Nordic Region z Huawei Polska. Drugie pomieszczenie obejmuje aspekt techniczny 5G, czyli jakie elementy trzeba zastosować i jak unowocześnić infrastrukturę, aby uruchomić sieć 5G. – Pokazujemy, jak to zrobić w sposób tani, ale również z poszanowaniem dla środowiska. Minimalizowanie śladu węglowego i zużycia energii elektrycznej jest naszym priorytetem – dodaje przedstawiciel Huawei Polska.
5G to przede wszystkim biznes
Klienci biznesowi operatorów komórkowych, którzy korzystają z publicznych usług chmurowych, będą zainteresowani tym, aby połączenie z chmurą było jak najlepszej jakości. W tym celu Huawei wprowadził na rynek anteny, które są jednymi z najmniejszych na świecie – ważą jedyne 19 kg. Pierwsze komercyjne rozwiązania anten M-MIMO w technologii 64T64R Huawei wprowadził już w 2016 r.
A to dopiero początek. Blade Active Antenna Unit Pro to pojedyncza antena, która działając szerokopasmowo (700MHz – 3800MHz), zastępuje wszystkie anteny 2G, 3G, 4G oraz 5G. Jest to wyjątkowo przyjazne środowisku rozwiązanie, ponieważ dzięki takiej antenie ilość urządzeń radiowych na stacji bazowej operatora jest mocno zmniejszona, przez co zużycie energii elektrycznej jest dużo mniejsze.
– Ze względu na opóźnioną aukcję na nowe częstotliwości 5G w Polsce (z zakresu 3400–3800 MHz, tzw. Pasmo-C) takie rozwiązania nie są jeszcze stosowane. Sieć komórkowa 5G uruchomiona w nowym Paśmie-C powinna dostarczyć użytkownikowi przepustowość co najmniej pięciokrotnie większą niż w sieciach 4G –przekonuje Jakub Borkowski.
W Korei Południowej i Chinach już blisko 30 proc. użytkowników smartfonów korzysta z 5G. W Europie migracja użytkowników do sieci 5G jest wolniejsza. Pierwsze sieci 5G w Europie powstały w 2019 r. (m.in. Wielkiej Brytanii, Finlandii czy Szwajcarii) –mimo to nie więcej niż 10 proc. posiadaczy smartfonów przeniosło się do 5G. Jak zapewnia Jakub Borkowski, to pokazuje, że operatorom brakuje zachęt dla swoich abonentów w postaci nowych usług 5G, aby przekonać większą liczbę użytkowników do nowej technologii.
– Będziemy chyba ostatnim krajem w Europie, który wdroży kluczowe częstotliwości 5G, które pozwolą na wykorzystanie pełnego potencjału z sieci piątej generacji. Zcałym szacunkiem dla naszych sąsiadów, ale nawet już Północna Macedonia czy Serbia są na najlepszej drodze, aby nas prześcignąć w tym zakresie – dodaje Jakub Borkowski.
Wszyscy będziemy pracować w biurze
Przykładem zastosowania sieci 5G w Chinach są porty morskie i kopalnie, w których ciężki sprzęt obsługiwany jest zdalnie. Dzięki temu nie tylko poprawiają się warunki pracy i bezpieczeństwo operatorów dźwigów czy koparek, ale wzrasta też efektywność pracy. Z powodzeniem takie rozwiązania od ponad roku działają w porcie w Shenzhen. – Na 40-metrowych dźwigach największy spadek efektywności dotyczył wejścia i zejścia operatora maszyny, co zajmowało 30minut. Każda przerwa to kolejne pół godziny bez pracy całego dźwigu – tłumaczy Jakub Borkowski.
Bez zastosowania automatyzacji pracy, przy utrzymaniu takiej samej załogi, operatorzy przenoszeni są z dźwigu do wygodnego pokoju w biurze, gdzie wykonują swoją pracę zdalnie za pomocą kontrolera. Zwrot takiej inwestycji następuje przed upływem roku.
Rewolucja w komunikacji telefonicznej
Dzięki 5G operatorzy komórkowi stworzą most pomiędzy firmami trzecimi a użytkownikami. Przykładowo, posiadacz smartfona chcący kupić bilet na stacji nie będzie musiał instalować aplikacji mobilnej, aby to zrobić. – Użytkownicy zazwyczaj bardziej ufają swojemu operatorowi, z którym są związani od lat, niż poszczególnym aplikacjom. Cała interakcja zachodzi w jednej wiadomości wysłanej do operatora, bez konieczności instalowania aplika cji. Ten pomysł został zrealizowany w Chinach, gdzie okazał się komercyjnym sukcesem – czy to w przypadku zakupu biletów komunikacyjnych, sprawdzania rozkładów jazdy, czy zamawiania jedzenia. Inny przykład to personalizacja wiadomości wideo, która zastąpi pocztę głosową. Przedsiębiorcy mogą w ten sposób założyć swoją wizytówkę biznesową. W czasie urlopu lub wyjazdu możemy poinformować o swojej nieobecności w pracy. To może działać w dwie strony. Odbierając telefon od numeru spoza listy kontaktów, od razu będziemy wiedzieć, z kim rozmawiamy – jeszcze zanim odbierzemy połączenie. Takie funkcjonalności również są już dostępne w Państwie Środka. Co więcej, wprowadzono tam regulacje, które wymagają od producentów smartfonów konieczności posiadania takiej opcji w telefonie. – W Chinach ta usługa jest bezpłatna dla użytkowników, którzy zdecydowali się na przejście na 5G. W Europie jeszcze żaden z operatorów nie wprowadził tego rozwiązania do swojej oferty – przekonuje Jakub Borkowski.
Ryszard Hordyński o rozwoju sieci 5G
Koniec wydawania fortuny na sprzęt gamingowy?!
Za nami XIII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. W tym roku dwa największe kongresy ekonomiczne w Polsce odbyły się niemal jeden za drugim. Na obydwu wydarzeniach nie mogło zabraknąć naszej redakcji. Nasze dziennikarskie studio na EKG odwiedziło wielu znamienitych gości. Jednym z nich był dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska Ryszard Hordyński, który opowiadał o rozwoju sieci 5G w naszym kraju i na rynku gamingowym.
Łukasz Trybulski: – Na Europejskim Kongresie Gospodarczym Huawei Polska zaprezentował technologiczny truck. Jakie nowinki związane z siecią 5G się w nim znajdują?
Ryszard Hordyński: – Na naszym stanowisku prezentujemy szereg rozwiązań bazujących na technologii 5G – m.in. gry w wirtualnej rzeczywistości czy koparkę sterowaną zdalnie, stanowiącą doskonały przykład przemysłowego zastosowania sieci nowej generacji. Pokazujemy też zaprojektowane przez nas elementy infrastruktury sieciowej, ale także nowy system wysyłania wideo bezpośrednio na ekran smartfona bez użycia jakiejkolwiek aplikacji, a jedynie w oparciu o usługę operatora komórkowego. Huawei ponownie wyróżnia się na tym tle i staramy się kreować przyszłość, którą pokazujemy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
– Technologia 5G to już nie pieśń przyszłości. Już teraz jest ona wykorzystywana na wielu płaszczyznach. W Polsce wciąż czekamy na aukcję na częstotliwości 5G. Ile tracimy na tych opóźnieniach w rozwoju technologicznym?
– W tym zakresie należy wyróżnić trzy rodzaje strat, które ponosimy. Pierwsze z nich dotyczą nas wszystkich jako społeczeństwa. Tutaj należy wymienić wolniejszy internet, mniejszą dostępność usług 5G, ale przede wszystkim należy podkreślić ograniczenia w innowacjach, które przedsiębiorcy mogliby wprowadzać dzięki rozwiązaniom 5G. Drugi aspekt strat to straty ponoszone przez polski rząd, który na sprzedaży częstotliwości 5G mógłby sporo zarobić, ale niestety jeszcze tego nie zrobił. I na końcu tracą na tym wszyscy dostawcy sprzętu działający na polskim rynku, ale również operatorzy komunikacyjni, którzy mogliby zaoferować nowe usługi dzięki 5G i dzięki temu przyciągać nowych klientów.
– Dlaczego technologia 5G jest tak istotna w kontekście rozwoju społeczno-gospodarczego?
– Jest to technologia, która zdecydowanie przyśpieszy przesył danych. Dzięki niej na 1 km2 będziemy w stanie połączyć miliony czujników. To wszystko przełoży się na rewolucję w przemyśle 4.0, czyli pełną automatyzację pracy w tej branży. Z drugiej strony, wdrażanie technologii piątej generacji następuje stopniowo – to kolejny etap rozwoju po sieci 2G, 3G i 4G. I można powiedzieć, że 5G dla wielu użytkowników smartfonów przyjdzie niezauważalnie. W momencie, gdy ta technologia stanie się powszechna i w pełni dostępna w ofercie operatorów komórkowych oraz w świecie biznesu, to wtedy zmiana z 4G na 5G będzie znacząca.
– Sieć 5G to nie tylko prędkość, ale przede wszystkich likwidacja opóźnień w przesyłaniu danych.
– W tym przypadku mówimy o czasie przepływu informacji krótszym niż transmisja z ludzkiego oka do mózgu. Taka skala redukcji opóźnienia w dostarczaniu informacji jest wręcz niewyobrażalna. To kluczowe w takich obszarach jak autonomiczne pojazdy. Już obecnie takie samochody możemy spotkać na drogach, ale nie funkcjonują one w oparciu o sieć 5G. Na chwilę obecną posiadają one czujniki, które pozwalają im „widzieć” otoczenie, w którym się poruszają. Jednak nie odbierają one sygnałów z zewnątrz. W niedalekiej przyszłości, gdy pojazdy autonomiczne będą dominowały na drogach, liczba informacji, którą będą one przetwarzały, będzie ogromna i wówczas sieć 5. generacji stanie się niezbędna. I wtedy to zminimalizowane opóźnienie w dostarczaniu i odbieraniu przez pojazd wiadomości w czasie jazdy stanie się kluczowe.
– Na stanowisku Huawei Polska na EKG widzieliśmy też przykład automatyzacji pracy wykorzystywanej w portach.
– To jest kolejny dowód na wpływ 5G na nasze życie, a na pewno na życie pracowników przemysłu czy sektora budowlanego. Operator dźwigu czy dużych maszyn budowlanych nadal będzie nimi sterował, ale bez konieczności przebywania w kabinie dźwigu czy koparki. Pracownik będzie mógł wygodnie siedzieć w klimatyzowanym biurze kilkaset metrów dalej i na ekranie komputera lub za pomocą okularów do wirtualnej rzeczywistości wykonywać swoją pracę. To jest ogromna rewolucja. Przede wszystkim poprawi to bezpieczeństwo pracowników. Po drugie firmy zyskają większą efektywność pracy, bo operator dźwigu nie będzie tracił już czasu na wjazd i zejście z ogromnej wysokości. I dzięki licznym czujnikom oraz sztucznej inteligencji, która będzie analizowała obraz z kamer, będzie można uniknąć wielu kolizji i wypadków oraz lepiej organizować pracę. I to już przynosi efekty, czego dowodem są chińskie porty morskie.
– Mówimy o przemyśle, budownictwie, a jakie inne branże zrewolucjonizuje sieć 5G?
– Dla statystycznego Kowalskiego wirtualna rzeczywistość będzie na wyciągnięcie ręki. Można ją wykorzystywać w nauce czy rozrywce, szczególnie w branży gamingu nastąpi niesamowita zmiana podejścia do gier komputerowych.
– Wspomniał pan o gamingu. Czy pełne wdrożenie sieci 5. generacji sprawi, że na znaczeniu straci sprzęt do gier – wydajne komputery i nowoczesne konsole, a kluczowy stanie się superszybki internet 5G?
– To nie tylko koniec wydawania ogromnych pieniędzy na zaawansowany sprzęt do grania, lecz także też całkiem inny poziom doznań. Z użyciem gogli do wirtualnej rzeczywistości – szczególnie w połączeniu z fotelem, który odpowiednio się porusza, gracze doświadczą zupełnie nowych wrażeń. A dzięki podłączeniu tych gogli i panelu sterowania do sieci 5G będzie to można robić praktycznie w dowolnym miejscu.
– Czy w tym przypadku mówimy o kwestii kolejnych 10–15 lat?
– Rewolucja w gamingu przyjdzie znacznie wcześniej, ale tutaj wracamy do początku naszej rozmowy, czyli kiedy Polska w pełni wdroży częstotliwości 5G. W krajach, które są liderem w tej technologii, jak Chiny, Korea Południowa czy Szwajcaria, te rozwiązania już się pojawiają.