Szok! Prawie każdy Polak i Polka spotkał się z niebezpiecznymi zachowaniami w sieci

2020-02-10 3:54 ŁT
Powiat białostocki. Internetowe rezerwacje w Wydziale Komunikacji już możliwe
Autor: Pixabay Powiat białostocki. Internetowe rezerwacje w Wydziale Komunikacji już możliwe

Obchodzony 11 lutego Dzień Bezpiecznego Internetu promuje wiedzę na temat zagrożeń w sieci i uczy jak sobie z nimi radzić. Oszustwa, utrata wrażliwych danych, szkodliwe treści i mowa nienawiści to tylko niektóre z zagrożeń, które czekają na nas w sieci. Z mową nienawiści na co dzień ma do czynienia 95 proc. Polaków, a prawie jedna piąta wycieków danych w Polsce dotyczy finansów osobistych.

Bezpieczeństwo naszych danych
Bez względu na to, w jaki sposób polscy Internauci korzystają z sieci – czy jak większość (64 proc.) szukają informacji, korzystają z poczty elektronicznej (60,7 proc.), czy jak prawie połowa Polaków (49,9 proc.) spędzają czas na portalach społecznościowych – wszędzie zostawiają po sobie ślad. Szczególnej uwagi pod kątem ochrony swojej prywatności i danych osobowych wymagają płatności online, zwłaszcza, że już 62 proc. Polaków robi zakupy w sieci.

- Ochrona danych już teraz jest podstawą funkcjonowania e-handlu i dlatego tak ważne jest wybieranie usług, które gwarantują, że informacje, takie jak np. numer karty kredytowej, są w pełni bezpieczne – podkreśla Marcin Glogowski, Dyrektor Zarządzający PayPal w Europie Środkowo-Wschodniej. – Taką potrzebę widać szczególnie w przypadku zakupów robionych na urządzeniach mobilnych. Według badania PayPal mCommerce Index już trzy czwarte konsumentów na całym świecie kupuje mobilnie, ale ponad połowa ma obawy dotyczące bezpieczeństwa takich transakcji.

Według najnowszych badań, w Polsce najczęściej wpadają w niepowołane ręce imiona i nazwiska (44 proc.), hasła dostępu do adresów e-mailowych (20 proc.) oraz dane finansowe (17 proc.). To oznacza, że wybór odpowiedniej metody płatności w sklepie internetowym ma ogromne znaczenie dla ochrony danych kupującego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Potężny wyciek danych osobowych! Szykuje się rekordowa kara w ramach RODO?

Mowa nienawiści też jest problemem
Próby wyłudzenia danych to nie jedyne zagrożenia, z którymi można się spotkać w sieci. Inne niebezpieczeństwa obejmują m.in. kontakt z nieodpowiednimi materiałami. Ofiarami szkodliwych treści publikowanych w sieci są najczęściej dzieci – ponad 90 proc. nich styka się z nimi po raz pierwszy właśnie online, a nie poprzez telewizję (30 proc.), czy prasę (20 proc.). Kolejnym rosnącym zagrożeniem jest mowa nienawiści, z którą miało do czynienia aż 95,6 proc. Polaków.

- Jako PayPal nie chcemy wspierać osób i organizacji, które szerzą w sieci mowę nienawiści, czy promują agresję – podkreśla Marcin Glogowski. – Dlatego podejmujemy konkretne działania wobec tych, którzy do nich nawołują i wspieramy tych, którzy razem z nami chcą współtworzyć bezpiecznią przestrzeń dla wszystkich w Internecie.

W jaki sposób bezpiecznie korzystać z sieci?

Bezpieczeństwo strony internetowej
Sprawdzaj poprawność adresu internetowego, szczególnie podczas korzystania z przekierowań. Adres strony do logowania powinien zaczynać się na „https”.

SPRAWDŹ TAKŻE: Tak zmieniała się popularna aplikacja Google Maps w ciągu 15 lat [ZDJĘCIA]

Wybierając sposób połączenia zawsze korzystaj z opcji szyfrowanych protokołem SSL. Jeśli nie masz pewności co do bezpieczeństwa linków otrzymanych w mailach, unikaj korzystania z takiego przekierowania i wejdź na potrzebną stronę za pomocą przeglądarki.

Bezpieczeństwo danych osobowych
Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe – pomoże ono w uniknięciu infekcji podstawowymi zagrożeniami, ostrzegając przed podejrzanymi stronami lub niebezpiecznymi plikami. Unikaj korzystania z publicznych niezabezpieczonych sieci Wi-Fi. Ogranicz dzielenie się swoimi zdjęciami i informacjami prywatnymi w sieci do minimum.

Bezpieczeństwo na zakupach
Sprawdź dane i regulamin e-sklepu, poszukaj opinii o sprzedawcy w sieci, przeczytaj szczegóły programu ochrony kupujących. Wybieraj tylko zaufanego operatora płatności. Taka metoda płatności jak PayPal umożliwia płacenie w wielu miejscach w sieci, jednocześnie gwarantując bezpieczeństwo transakcji. Dbaj o siłę i tajność swoich haseł.