Z testowym modelem Zenbooka długo nie mogłem się rozstać. Podbił moje serce od razu, tuż po rozpakowaniu z pudełka i wyjęciu z eleganckiego, granatowego etui, gdy po trzech sekundach od włączenia pokazał już pulpit. Trzy sekundy! Mój codzienny przyjaciel Dell Latitude E 6440 dużo mógłby się od tego Asusa nauczyć, zwłaszcza gdy po dwóch minutach wciąż czekam aż się obudzi i czytam komunikat o wznawianiu systemu.
Zenbook UX301-LA nie zawodzi zarówno w codziennej pracy (poczta, edytory tekstu, programy graficzne, aplikacje GTD), jak i po godzinach, gdy przy najwyższych ustawieniach grafiki, bez żadnych lagów, spróbowałem sieciowego Skyrima Bethesdy, z elementami silnika, wykorzystanego w Oblivion, czy Fallout 3. No, ale tego można się było spodziewać po sprzęcie wyposażonym we wspaniałej (2560x1440) rozdzielczości dotykowy ekran, 64 bitowy system operacyjny Windows 8, nadzwyczaj wydajny procesor czwartej generacji i7 Intela z układem graficznym Intel Iris™ 5100 (dwukrotnie wydajniejszym od Intel Graphics), 8 GB RAM-u, twardy dysk SSD.
Ten ultrabook nie hałasuje w najmniejszym stopniu i co najdziwniejsze - nigdy się nie grzeje, a tym bardziej nie przegrzewa. Zwracałem na to uwagę, zwłaszcza, gdy temperatury zaczęły przekraczać 30 stopni, a w domu, czy pracy nie było wiele chłodniej.
Osobną sprawą był system operacyjny. Po raz pierwszy w laptopie miałem do czynienia od razu z dwoma opcjami: dotykowy ekran i Windows 8 na pokładzie. Przyznam, nie jest to moje ulubione środowisko, zwłaszcza przez mnóstwo defaultowych aplikacji. Stąd pewnie początkowe kłopoty z dotarciem do klasycznego widoku desktopu. Po tygodniu jednak zacząłem doceniać plusy takiego rozwiązania, zwłaszcza, gdy pomyślałem, jak dobrze byłoby mieć ten sam system w laptopie i smartfonie. Zapowiedzi, ze w nowym systemie Windows 9 (ponoć Treshold pokaże się w przyszłym roku) Microsoft ma przywrócić menu start, przyjąłem jednak z ulgą.
Zobacz, jak wytrzymałe jest szkło Gorilla:
Świetny procesor, dużo pamięci operacyjnej RAM, 13,3-calowa dotykowa matryca Full HD. Trzeba więcej? Pewnie nie, ale Asus dokłada do tego znaną z poprzednich modeli, robiącą świetne wrażenie ultracienką obudowę z aluminium, chronioną bardzo wytrzymałym szkłem Gorilla Glass 3 Corninga. Czy to ma znaczenie?
Jeśli chodzi o odporność, wystarczy obejrzeć powyższy film. Jeśli chodzi o wygląd, trzeba zobaczyć jakie refleksy na obudowie rodzi nawet delikatne światło. Asus rzuca się w oczy. Zwłaszcza szklana, rewelacyjnie cienka obudowa i wysmakowana, podświetlana klawiatura - w sumie wszystko, co da się dostrzec z zewnątrz.
Codzienna przyjemność chwalenia się Asusem trwa dość długo. Pracując po 10 godzin dziennie dociągałem niemal do końca bez ładowania baterii. Pewnie, jeśli nie odrywałbym się od klawiatury, czas ten wydatnie by zmalał, ale nawet 6-7 godzin to i tak rewelacyjny wynik. JEdyne, czego nie sprawdziłem, to... głośniki. Pewnie szkoda, bo Asus zapewnia, że dźwięk - zarówno basy jak tony wysokie, wydają rewelacyjny. Sprawia to ponoć technologia SonicMaster. Gdy słuchałem czegoś, to tylko przez słuchawki. I jakość dźwięku była rzeczywiście bardzo dobra.
ASUS UX301LA to kontynuacja linii ultrabooków Zenbook Asusa z 2011 roku. Dotykowa matryca ma rozdzielczość daleko przekraczającą Full HD (1920 x 1080). Układ graficzny to również Intelowski HD Graphics 4400. Dysk 256GB SSD SATA III (z opcją jego podwojenia na RAID) daje komfort szybkiego dostępu do danych.
Przy wymiarach 325 mm x 224 mm x 15,6 mm Asus waży tylko 1,2 kg. Bateria - jak zapewnia producent - pozwala na 7 godzin nieprzerwanej pracy bez podłączania zasilania.
SPECYFIKACJA TECHNICZNA:
Model: UX301LA
Procesor: Intel Core i7-4500U (dwurdzeniowy, od 1.80 GHz do 3.00 GHz, 4 MB cache)
Pamięć RAM: 8 GB (SO-DIMM DDR3, 1600 MHz)
Dysk twardy: 256 GB SSD SATA III
Ekran: 13,3", 2560x1440 x 1080 (Full HD), błyszczący, LED
Karta graficzna: Intel Iris™ 5100, kamera: 1.0 Mpix
Dźwięk: Wbudowane głośniki stereo, wbudowany mikrofon
Zintegrowana karta dźwiękowa zgodna z Intel High Definition Audio
Łączność: Wi-Fi 802.11 b/g/n, LAN 10/100/1000 Mbps, Bluetooth
Porty: 1x DC-in (wejście zasilania), 1x Micro HDMI, 1x Mini Display Port 1x wyjście słuchawkowe/głośnikowe, 2x USB 3.0
Wymiary: 15,6 mm x 325 mm x 224 mm
Waga: 1,20 kg (z baterią)
Cena: 7,199 PLN