TROTYL - jak powstaje, do czego stosowany jest ten MATERIAŁ WYBUCHOWY?

2012-10-30 12:16

Trotyl jest jednym z nitrozwiązków, powszechnie stosowany jest jako kruszący materiał wybuchowy. Otrzymuje się go przez dwustopniowe nitrowanie toulenu mieszaniną kwasu siarkowego i azotowego. Po raz pierwszy został otrzymany w roku 1863 przez Josepha Wilbranda. W jakiej postaci występuje, gdzie jest stosowany i jakie są skutki jego użycia?

Jako materiał wybuchowy, trotyl jest trwały, mało wrażliwy na uderzenie, tarcie i ma wysoką temperaturę wymaganą do zainicjowania wybuchu. Dzięki temu jest stosunkowo bezpieczny w użytkowaniu i przechowywaniu, jednak musi być odpalany za pomocą silnych detonatorów.

Trotyl lany, w przeciwieństwie do prasowanego, pali się – pod wpływem płomienia – nie detonuje. Trotyl można także zdetonować bezpośrednio lontem detonującym owijając co najmniej 2 razy ładunek albo jedną z jego kostek. W celu obniżenia temperatury detonacji TNT do 295 stopni celsjusza można do niego dodać 10% siarki lub 2% tlenku żelaza(III)

Do napełniania pocisków i min używany jest w postaci lanej lub prasowanej. Luzem przeważnie występuje w prasowanych kostkach 200 i 400 g oraz jako walcowy 75 g nabój wiertniczy. Bywa również w postaci kostek o masie 1 kg oraz ładunków cylindrycznych o wadze 5 lub 8 kg.

Duże dawki trotylu wywołują u ludzi anemię oraz zaburzenia czynności wątroby. Powodują także podraznienia skóry. Wiele poligonów wojskowych jest skażonych trotylem.

Najnowsze