płatności

i

Autor: Materiały prasowe płatności

Nowe technologie

UDPN – alternatywa dla istniejących systemów płatności?

2023-04-27 11:40

UDPN – Universal Digital Payments Network (Uniwersalna Sieć Płatności Cyfrowych) to sieć płatności oparta na technologii DLT, umożliwiająca transfer regulowanych walut cyfrowych, w tym stablecoiny (np.: USDC) i e-waluty przyszłości CBDC. Wyróżnikiem UDPN jest zdecentralizowane podejście i zasięg geograficzny uczestniczących firm w połączeniu z zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi.

Aktualna infrastruktura płatnicza jest scentralizowana, rozdrobniona i kosztowna. E-waluty CBDC sprawią jednak, że transakcje transgraniczne będą prostsze, tańsze i szybsze, a przyszłość pieniądza będzie cyfrowa, regulowana i interoperacyjna. Przewiduje się, że wraz ze wzrostem jego wykorzystania w płatnościach konsumenckich i hurtowych, będzie coraz bardziej zintegrowany z regulowanym systemem finansowym.

Przedstawiciele kluczowych globalnych instytucji finansowych wiedzą jak szybko rozwija się świat walut cyfrowych oraz jak na znaczeniu zyskuje interoperacyjność i jak potrzebna jest infrastruktura wspierająca ten rozwój. UDPN ma potencjał, aby obniżyć koszty płatności cyfrowych i przyspieszyć ich przyjęcie przez instytucje finansowe, przedsiębiorstwa oraz klienta detalicznego.

UDPN czyli co?

UDPN ma służyć jako sieć płatności, umożliwiając transfer i wymianę różnych e-walut, przez integrację z wewnętrznymi systemami informatycznymi instytucji finansowych oraz innych podmiotów, w tym firm typu fintech. Sieć prowadzona jest poprzez zdecentralizowany model zarządzania, składający się z członków aliansu, co uniemożliwia pojedynczym podmiotom kontrolowanie sieci. Na rok 2023 przewidziana jest seria Proof of Concept (PoC) z podmiotami ze świata finansów, co umożliwi  im  świadczenie usług dla klienta końcowego.

UDPN dzisiaj zapewnia transfer i wymianę popularnych walut stablecoin opartych na USD (USDC, USDP) oraz na EUR (EURC, EURS), ale trwa intensywny rozwój w kierunku wsparcia cyfrowych walut banków centralnych (CBDC). Stworzyliśmy potencjalną alternatywę dla istniejących systemów płatności. UDPN zachowuje praktyki przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) przy procesowaniu transakcji, poprzez weryfikację legalności transakcji w świetle prawa międzynarodowego. Dodatkowo implementuje standard zdecentralizowanej identyfikacji (DID) – mówi Łukasz Rutkowski, DLT Expert, CTO Office, GFT Poland.

Kto na tym skorzysta?

Sieć UDPN skierowana jest głównie do rynków finansowych, a zwłaszcza banków komercyjnych – detalicznych i inwestycyjnych oraz podmiotów typu fintech.

UDPN pozwala instytucjom finansowym na „wpięcie” się do systemu, dzięki któremu mogą transferować CBDC w obliczu prawa nałożonego przez Unię Europejską, jak i prawo międzynarodowe. Co ważne, sieć nie ogranicza się tylko do instytucji finansowych, ale skierowana jest na przykład do funduszy, czy kancelarii prawnych, które dziś obracają walutą, a w przyszłości będą to robić z jej cyfrową wersją – podsumowuje Kamil Bemowski, Java Team Lead, GFT Poland.

UDPN Sandbox

W lipcu ubiegłego roku uruchomiono UDPN Sandbox, w którym wiele banków aktywnie testuje transakcje transferu i wymiany (FX) stablecoinów oraz innych przypadków użycia w kontrolowanym środowisku. Piaskownica UDPN pomaga organizacjom w dostępie do wielu walut cyfrowych poprzez jedną lokalnie zainstalowaną bramkę.

Aby podkreślić potencjał i nieograniczone możliwości pieniądza elektronicznego, UDPN buduje i testuje zestaw 10 przykładowych przypadków użycia (use case) w środowisku UDPN Sandbox. Celem jest pokazanie użytkownikom, czego mogą doświadczyć i co jest możliwe dzięki pieniądzowi elektronicznemu oraz, jak będą funkcjonować waluty cyfrowe i powiązane z nimi ekosystemy.

Sieć UDPN została opracowana przez GFT wraz z firmą Red Date Technology (odpowiada również za BSN, chińską sieć blockchain wspieraną przez państwo), japońską firmą elektroniczną TOKO i amerykańską firmą prawniczą DLA Piper.

EKG - Anna Hetman
Sonda
Czy korzystasz z odroczonych płatności?

Najnowsze