Warszawa, Wrocław i Bruksela - najbardziej zakorkowane miasta w Europie

2010-04-21 16:48

Producent nawigacji samochodowych, firma TomTom, opublikowała zestawienie najbardziej zatłoczonych stolic Europy. Okazało się, że przoduje Bruksela, ale już na drugim miejscu znalazła się Warszawa. Tuż za nią, na trzeciej pozycji znalazł się Wrocław.

W zestawieniu ujęto 59 europejskich miast. Ranking stworzono na podstawie danych, które nawigacje samochodowe zbierały podczas ruchu. Okazuje się, że trzy najbardziej zatłoczone w Europie miasta to 1) Bruksela, 2) Warszawa i 3) Wrocław.

Przeczytaj koniecznie: Najlepsze nawigacje samochodowe GPS do 600 zł - ranking marzec 2010

Na pozostałych miejscach znalazły się Londyn, Edynburg, Dublin, Belfast, Marsylia, Paryż, Luksemburg, Mediolan, Rotterdam, Birmingham, Rzym, Amsterdam, Oslo, Barcelona, Budapeszt, Neapol, Poznań, Łódź, Turyn, Palermo, Praga, Genewa, Cardiff, Wiedeń, Monachium, Leeds, Kraków, Essen, Hamburg, Lizbona, Sheffield, Stuttgart, Kolonia, Dusseldorf, Berlin, Tallin, Helsinki, Norymberga, Madryt, Frankfurt, Hanower, Glasgow, Brema, Kopenhaga, Bratysława, Sewilla, Brno, Wilno, Lipsk, Drezno, Dortmund, Malaga, Sztokholm, Zagrzeb, Walencja i Saragossa.

Do najbardziej zatłoczonych Państw należą Polska i Wielka Brytania. Najluźniej jest w miastach Hiszpanii, Szwecji, Norwegii i Niemiec. Pierwsze niemieckie miasto - Monachium - znajduje się dopiero na 28. pozycji.

W badaniu wzięto pod uwagę pomiary prędkości stworzone przez użytkowników nawigacji samochodowych TomTom - cała społeczność liczy ok. 30 milionów osób. Dany odcinek drogi uznawano za zatłoczony, jeśli samochody poruszały się po nim z szybkością niższą niż 70 procent ograniczenia.

To znaczy: jeśli na Moście Łazienkowskim, gdzie obowiązuje ograniczenie do 80 km/h, auta jechały z szybkością niższą niż 56 km/h, ten odcinek drogi zostawał uznawany za przynajmniej lekko zakorkowany.

 

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze