- Gdyby samochód Roberta Kubicy trafił na taką barierę, nie doszłoby do groźnego wypadku - opowiada Piotr Zarzycki, kurator wystawy, pokazując barierę rozpraszającą energię kinetyczną. Czyli, krótko pisząc - redukującą siłę uderzeniową. To prototyp, który może zrewolucjonizować bezpieczeństwo ruchu na drogach. Twórcami są naukowcy z Centrum Badawczo-Rozwojowego EPAR z Kowar.
Sprzęt dla narciarzy i kierowców
Innym imponującym wynalazkiem jest inteligentna kurtka nie tylko dla alpinistów, sterowana ukrytym w rękawie pilotem. Jej konstrukcja ukrywa mechanizmy termoregulacji i ogrzewania, jest wodoodporna, wiatroszczelna i pozwalająca organizmowi oddychać. To produkt Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego.
Patrz też: Warszawa: Centrum Nauki Kopernik ma nową galerię
Więcej
https://superbiz.se.pl/technologie/centrum-nauki-kopernik-ma-nowa-galerie-aa-xiXw-3dQo-oxi5.html
Prawdziwą rewelacją jest "K2" - pasta polerska (w formie stałej lub sprayu) do samochodów, wykorzystująca wosk i nanotechnologię. Po trzykrotnym jej użyciu matowa karoseria starego auta wygląda jak nowa! Wynalazcą jest firma Melle ze Starego Stawu, jej pomysł już został kupiony i wdrożony do sprzedaży.
Sprawdź swoje zmysły
Pracownicy Instytutu Narządów Zmysłów z Kajetanów prezentują z kolei rewelacyjną Platformę Badań Zmysłów. Goście giełdy, którzy odwiedzą muzeum z dziećmi w wieku przedszkolnym, mogą wcześnie i bezpłatnie wykryć u nich zaburzenia wzroku, słuchu i mowy. Komputer zasugeruje, że coś jest nie tak, a rodzice będą wiedzieli, że muszą iść z maluchem po specjalistyczną poradę do lekarza. W podobny sposób mogą zbadać się również dorośli i młodzież.