Specjaliści szacują, że na świecie nawet jedna czwarta komputerów używa ciągle systemu operacyjnego Windows XP. W Polsce, według danych Gemiusa, na które powołuje się gazeta.pl, Windows XP ma ciągle zainstalowane 23 proc. komputerów. To bardzo dużo. Tymczasem firma Microsoft wycofuje się od dzisiaj ze wsparcia systemu.
Co to oznacza dla użytkowników? Czy może być groźne?
Według specjalistów może. - Bez wsparcia producenta nie będą pojawiały się aktualizacje oprogramowania, które usuwają błędy w systemie - tłumaczy na stronie polskieradio.pl Piotr Konieczny z portalu informatycznego niebezpiecznik.pl.
To da zaś pole do działania dla hackerów i cyberprzestępców. Warto tu dodać, że Windows XP obsługuje na całym świecie wiele urządzeń płatniczych - terminali, bramek poboru opłat, kas...
A w domu? Co to oznacza dla normalnego użytkownika?
Jak pisze gazeta.pl, jeśli np. mamy podłączony komputer pod drukarkę, to nadal będą ze sobą normalnie współpracować. Ale jeśli będziemy chcieli podłączyć nową, to może się już nie dogadać z Windowsem XP - bo Microsoft przestanie dodawać sterowniki dla nowych urządzeń.
Co więc robić? Specjaliści radzą, by przesiąść się z 13-letniego Windowsa XP na nowszy - Windows 7 czy 8. Problemem mogą być jednak wymagania sprzętowe. XP miał je bardzo skromne jak na dzisiejsze standardy...