W szkole uczymy się, że Ziemia ma kształt idealnej kuli. Sugerują to zresztą globusy, które stoją w każdym gabinecie geograficznym.
Najnowsze pomiary Europejskiej Agencji pokazują, że Ziemia jest w rzeczywistości mocno nieregularną bryłą - geoidą. Nasz glob przypomina raczej ziemniaka niż kulę lub elipsoidę (spłaszczoną kulę).
Patrz też: KSIĘŻYC wywołał trzęsienie ziemi w Japonii 11.03.2011? Naukowcy: niemożliwe
Poznanie kształtu Ziemi jest kluczowe do badań nad prądami oceanicznymi i występowaniem zjawisk atmosferycznych. Na przedstawionym poniżej filmie widać, jak bardzo nieregularny jest nasz glob. Należy jednak pamiętać, że kształt jest przesadzony - najbardziej intensywną żółcią i błękitem oznaczono wzniesienia i obniżenia +100 i -100 metrów od idealnej geoidy.
Co jest nisko, co wysoko
Pomiary agencji ESA pokazują, że Europa, północna Afryka, Nowa Zelandia i północna Australia znajdują się na wybrzuszeniach. Dla odmiany Atlantyk, Ameryka Północna, spora część Pacyfiku są w obniżeniach. Największe włębienie znajduje się na południowym krańcu Indii i Oceanie Indyjskim, największe wybrzuszenie - w Arktyce.
ZOBACZ WIDEO: