Oszczędzanie na rachunkach

i

Autor: Shutterstock Oszczędzanie na rachunkach

Domowy budżet

10 sprytnych porad jak obniżyć rachunki za wodę, prąd, gaz, ogrzewanie

2022-09-10 19:56

Oszczędzanie na rachunkach to dzisiaj konieczność. Ceny energii, gazu i nie tylko, bardzo ostatnio wzrosły, a będą dużo wyższe. Co robić? Musimy oszczędzać. Dla siebie i dla klimatu. Podpowiadamy, jak to robić.

Jak obniżyć rachunki za wodę

Przeciętny Polak, według danych GUS, zużywa od 100 do 140 l wody na dobę. Kąpiel w wannie wymaga aż 100 l wody. Myjąc się pod prysznicem zużywamy średnio 60 litrów: zaskakująco dużo. Stosując się do poniższych zaleceń jedna osoba może oszczędzić pod prysznicem nawet 30 procent wody, czyli 18 litrów. A to znaczy, że czteroosobowa rodzina "uratuje" 64 litry wody na dobę, czyli prawie 2 tys. litrów miesięcznie!

Zrezygnuj z kąpieli w wannie

Jeśli nie masz kabiny prysznicowej, bierz prysznic stojąc w wannie.

 • zamocuj słuchawkę prysznica nad sobą,
 • zmocz ciało łącznie z włosami, jeśli nie masz mocowania słuchawki polewaj się prysznicem od góry do dołu,
 • zakręć wodę,
 • umyj włosy i namydl całe ciało,
 • spłucz wszystko, polewając się prysznicem od góry.

Wiemy, że to banalne i pewnie każdy to wie, ale niestety nie każdy stosuje. Ale to się opłaca! 

Nie przedłużaj kąpieli

Wybieraj żele i szampony (lepsza będzie kostka do mycia włosów), które nadmiernie się nie pienią, nie stój pod prysznicem tylko dla przyjemności: to rozrzutność niezdrowa dla skóry.

Włosy namydlaj tylko raz

Każdy fryzjer przyzna, że to wystarczy. Szczególnie jeśli nie pracujesz w kopalni, a głowę myjesz codziennie lub co drugi dzień. 

Wymień baterię prysznicową na jednouchwytową

Wymień baterie na takie, które zamiast kurków mają jeden uchwyt, którym reguluje się temperaturę wody i wielkość strumienia. Ustaw temperaturę wody, jakiej potrzebujesz, na główkę prysznica nałóż perlator albo ustaw taką opcję. Napowietrzy wodę, która będzie szybciej i dokładniej spłukiwać ciało.

Zorganizuj kąpiel

Zorganizuj łazienkę w taki sposób, żeby nie sięgać daleko po szampon, żel czy mydło. Oszczędzisz wodę, jeśli przed myciem odkręcisz nakrętki kosmetyków, których chcesz użyć.

Nie lej wody!

Jeśli myjesz ręce nad umywalką, odcinaj wodę na czas namydlania. Staraj się nie lać wody bez potrzeby. Pamiętaj, że każdy litr kosztuje!

Myj zęby gospodarnie

Zęby płucz używając kubka, nie pod strumieniem wody. Raz wyregulowana temperatura wody powinna być odpowiednia do płukania zębów.

Oszczędzaj wodę, myjąc ręce

Myjąc ręce nad wanną, ustaw pod kranem miskę. Zebraną w niej wodę możesz użyć do spłukania toalety. Żeby nie zostawiała osadu dodaj do miski odrobinę octu. To samo możesz zrobić z wodą, w której moczono nogi lub wodą z prania ręcznego. 

Pierz w pralce efektywnie

Zawsze napełniaj pralkę tak, żeby w bębnie nie zostawało zbyt dużo wolnego miejsca. Wybieraj krótsze programy z niższą temperaturą wody. 

Zmywaj w zmywarce

Użycie zmywarki zamiast ręcznego mycia naczyń to oszczędność połowy wody. Zmywarka powinna być zawsze napełniona maksymalnie. Przeciętna, w koszykach na górze i na dole, może pomieścić w sumie od 25 do 30 naczyń. Naczynia czekające na zmywanie oczyść z resztek. Uwaga: przed myciem w zmywarce nie musisz ich opłukiwać, więc znowu zaoszczędzisz wodę! 

Tańczące z promocjami 01.09.2022

Jak oszczędzać energię elektryczną

W 2023 roku taryfa za samą sprzedaż energii elektrycznej (bez kosztów dystrybucji) może wzrosnąć o 50 proc. Trzeba więc oszczędzać prąd na każdym kroku. Urządzenia jakich używasz, np. pralka, zmywarka czy kuchenka elektryczna, powinny być energooszczędne. Wysoka klasa energetyczna oznacza mniejsze zużycie prądu.

 1. Do prania i zmywania używaj opcji eko. Można ją wybrać nawet w starszych sprzętach. Jeśli jednak jej nie ma, wybierz do prania program typu "szybkie codzienne pranie" zamiast któregoś z trwających znacznie dłużej.
 2. Jeansy i bluzy pierz w temperaturze 30 stopni. Będą wyprane równie dobrze jak w 40 czy 60 stopniach C. Niektóre taryfy zakładają mniejsze opłaty za energię zużywaną nocą lub w weekendy. Właśnie wtedy zmywaj, pierz i używaj piekarnika.
 3. Jeśli suszysz pranie na sznurze lub na balkonie, nie musisz odwirowywać go na najwyższych obrotach. Nastaw najkrótsze wirowanie.
 4. Przy zmywaniu nie używaj programu suszenia naczyń. Wyłączenie tej funkcji to zmniejszenie zużycia energii o ok. 30 proc.
 5. Musisz nabrać nawyku wyłączania światła w pomieszczeniach, z których nie korzystasz. Światło w przedpokoju jest potrzebne tylko przy zdejmowaniu butów. Jeśli jednak wychodzisz z pomieszczenia na krótko, nie wyłączaj światła. Żarówki energooszczędne w momencie uruchomienia pobierają dodatkową porcję prądu – większą niż gdyby świeciły.
 6. Jeśli szukasz czegoś w szafkach, na pawlaczu czy w piwnicy, nie musisz włączać światła. Szybciej znajdziesz potrzebne rzeczy, penetrując zakamarki mocną latarką.
 7. W domu jednorodzinnym, zrezygnuj w oświetlenia zewnętrznego. Aby trafić kluczem w dziurkę wystarczy dołączony do nich breloczek w formie latareczki.
 8. Nie zostawiaj telewizora, laptopa, magnetowidu i innych urządzeń w trybie "stand-by". W trybie uśpienia urządzenie pobiera minimalną wartość prądu, ale jednak. Używając listwy z wyłącznikiem jednym naciśnięciem klawisza wyłączysz kilka urządzeń podłączonych do listwy.
 9. Wyjmij z gniazdek kable od ładowarek do telefonów i laptopów. Nawet po odłączeniu sprzętu ładowarka wciąż pobiera minimalną ilość prądu i niepotrzebnie się grzeje. 
 10. Latem możesz zrezygnować z suszenia włosów. Powinno się je suszyć chłodnym strumieniem powietrza, oszczędzając zdrowie swoich włosów i rachunki za prąd.
 11. Jeżeli dobrze rozprostujesz i rozwiesisz pranie, a wysuszone dokładnie złożysz, większość rzeczy nie będzie wymagała prasowania.
 12. Wyłączaj piekarnik kilka minut przed czasem, aby potrawa dopiekła się oszczędnie w tzw. cieple resztkowym.
 13. Zwiększ o pół stopnia temperaturę w lodówce, a ograniczysz zużycie energii.

Jak obniżyć rachunki za gaz

 1. Przy korzystaniu z gazowego podgrzewacza wody lub piecyka i stosowaniu polecanych sposobów zmniejszania zużycia wody, automatycznie oszczędzamy gaz.
 2. Spraw sobie dobry, energooszczędny czajnik elektryczny zamiast tradycyjnego czajnika. Cena oszczędzonego w ten sposób gazu byłaby znacznie wyższa niż cena prądu zużytego przez czajnik.
 3. Jeżeli używasz przepływowego piecyka gazowego, regularnie korzystaj z usług specjalisty, który go oczyści. Do większości naszych domów trafia gaz ziemny wysokometanowy, mający wysoką wydajność energetyczną. Piecyk z sadzą w rurkach gazowych zużywa więcej gazu, a jego płomień jest chłodniejszy. Można to poznać po jego kolorze: powinien być jasnoniebieski, a nie żółto-pomarańczowy.
 4. W kuchence gazowej regularnie wyjmuj palniki i przeczyszczaj dysze, którymi wydostaje się gaz. Wtedy gotowanie będzie bardziej wydajne.
 5. Jeżeli przez dłuższy czas (np. wtedy, kiedy nie ma cię w domu) nie będziesz korzystać z piecyka, zmniejsz mu do minimum poziom podgrzewania wody. Dzięki temu zmniejszony płomień piecyka zużyje mniej gazu.
 6. Przed wyjazdem wyłącz piecyk.
 7. Piecyki starego typu zużywają dużo gazu. Naprawdę warto zastąpić je oszczędnym podgrzewaczami.
 8. Przynajmniej raz w roku kominiarz powinien skontrolować drożność rury gazowej piecyka i przepływ powietrza przez kratkę wywiewną.
 9. Jeśli masz zamiar coś ugotować (np. makaron czy ziemniaki) wlej do garnka gorącą wodę z kranu, oszczędzając w ten sposób gaz zużywany do jej podgrzania.
 10. Gotuj potrawy pod przykrywką, na małym ogniu.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

 1. Przed wyjściem z domu zmniejszaj termostatami temperaturę kaloryferów.
 2. Za kaloryferami, na ścianie, przyklej srebrną folię. Dzięki takiemu ekranowi mocniej będzie ogrzewane pomieszczenie.
 3. Jeśli mieszkasz w bloku i masz zamiar wyjechać gdzieś zimą, wyłącz kaloryfery. Dbaj o to, aby zawsze były odpowietrzone.
 4. Zamontuj dobre, szczelne okna. Najlepsze, mają potrójne szyby, co eliminuje straty ciepła.
 5. Jeżeli nie stać cię na wymianę okien, musisz je uszczelnić specjalnymi uszczelkami. 
 6. Na parapetach połóż wąskie poduszki zasłaniające dolną listwę okna. Natomiast na kaloryferach nigdy nie susz prania: w ten sposób tracisz dużo energii.
 7. W słoneczny dzień odsłaniaj zasłony, wieczorem i w dni pochmurne zasłaniaj okna. Warto również zamontować rolety ze specjalną powłoką, która izoluje pomieszczenie od chłodu szyby, a latem odbija promienie słoneczne.  
 8. W kuchni możesz usunąć kaloryfer. Ogrzewamy ją korzystając z kuchenki, poza tym ocieplają ją sąsiednie pomieszczenia. Wystarczy otwierać kuchenne drzwi.
 9. Przebywając w niższej temperaturze człowiek lepiej funkcjonuje. Dlatego warto po prostu ubrać się cieplej i zmniejszyć ogrzewanie.
Sonda
Oszczędzasz wodę?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze