Waldemar Buda. Forum Ekonomiczne Karpacz 2022

i

Autor: Tomasz Golla/Super Express

Forum w Karpaczu

Nie będziesz oszczędzał energii, to zapłacisz więcej. Waldemar Buda w Karpaczu

W resortach mamy się samoograniczać w kwestiach energii i tak będziemy robić. Wszyscy w Polsce mają świadomość tego, że trzeba będzie oszczędzać. My nie będziemy sugerować, by obniżać temperaturę w domach, ale w przypadku wsparcia odbiorcy indywidualnego prądu, będziemy starali się zaszyć mechanizm, który będzie zachęcał do oszczędzania - powiedział Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii w rozmowie z "Super Biznesem" na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Minister zdradził, jaką ma propozycję dla Polaków, by oszczędzali drogą energię i nie musieli przepłacać.

Polska ma problem z cenami surowców energetycznych, a nie dostępnością do nich

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii był gościem w naszym studio na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Kiedy złożymy wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy. - W najbliższym czasie będzie ten wniosek złożony. Jeszcze trwają prace. Nie chcę mówić o terminach i decyzjach Komisji Europejskiej dotyczących KPO. Teraz piłeczka jest po stronie KE - mówi Waldemar Buda. I dodał: - Dzisiaj ogromnym wyzwaniem są ceny energii i tutaj jest pole do popisu dla KE, która ma instrumenty w sprawie cen energii, np. wyznaczenie ceny krańcowej z podziałem na źródła, z których wytwarzany jest prąd. Powinien znaleźć się mechanizm pokazujący cenę maksymalną np. gazu. Jest szereg rozwiązań, które KE może podjąć, które to rozwiązania byłyby jednolite w Europie.

Jak rząd chce walczyć z cenami prądu?

Waldemar Buda w rozmowie z "Super Biznesem"  przyznał też, że w związku z kryzysem energetycznym, który to jest skutkiem wojny na Ukrainie i sankcji z nią związanych, nadchodząca zima będzie sporym wyzwaniem. - Nikt nie mówi, że będzie łatwo. Tylko trzeba nazywać rzeczy po imieniu. Niemcy nie mają energii, a my będziemy mierzyli się nie z brakiem energii, ale z cenami. My mówimy o oszczędzaniu, bo ceny energii będą wysokie. Możemy być spokojniejsi niż Niemcy, którzy oparli swoją politykę o rosyjski gaz i teraz są w ogromnym kłopocie. My w resortach mamy się samoograniczać w kwestiach energii i tak będziemy robić. Wszyscy w Polsce mają świadomość tego, że trzeba będzie oszczędzać. My nie będziemy sugerować, by obniżać temperaturę w domach, ale w przypadku wsparcia odbiorcy indywidualnego prądu, będziemy starali się zaszyć mechanizm, który będzie zachęcał do oszczędzania - powiedział Buda. Minister ma propozycję taką, by zatrzymano cenę prądu dla klienta indywidualnego do poziomu 90 proc. zużycia z lat ubiegłych. W planie są sposoby refinansowanai kosztów energii do jakiegoś pułapu. Mierzymy się z problemem wysokich cen, a nie dostępności.

Węgla w Polsce nie zabraknie

A co z węglem? - Jest problem z węglem i robimy wszystko, by węgla nie zabrakło. Nikt nie mówi, że będzie to łatwa zima, tylko my nie chcemy wzbudzać paniki, bo powodów do paniki nie ma. A to panika może spowodować, że zabraknie jakiegoś surowca - mówi minister Waldemar Buda.

Forum w Karpaczu 2022: Waldemar Buda
Sonda
Czy obawiasz się wysokich cen prądu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze

Materiał sponsorowany