Szczyt UE

i

Autor: Thierry Monasse/Reporter Szczyt UE

Szczyt UE ws. energii

Nadzwyczajny szczyt UE ws. energetyki. Tania energia już nie wróci?

2022-09-07 13:21

Na 9 września przypada nadzwyczajne spotkanie UE zwołane przez Czechy, podczas którego mają zostać omówione szczegółowe kroki przeciwdziałające kryzysowi energetycznemu. Jak ocenia ekspert Christopher Dembika z Saxo Banku, tania energia może już nie wrócić.

Ceny za energię mocno w górę. Jakie działania wprowadzi UE?

Wysokie ceny za energię to problem, z którym boryka się nie tylko Polska, ale także inne kraje. Inflacja dopadła wiele obszarów, jednak w ostatnim czasie najgłośniej mówi się o wzrostach cen za energię i apeluje się do obywateli, aby zaczęli ją oszczędzać. Obecnie rozważane są trzy opcje: środki wyrównawcze dla gospodarstw domowych, “wyjątek iberyjski” obowiązujący w całej Unii Europejskiej, a także reforma europejskiego rynku energii elektrycznej. 

Od września 2021 r. państwa należące do UE przeznaczyły prawie 280 mld euro na pomoc gospodarstwom domowym, ale i firmom w pokryciu wyższych rachunków za energię. Największą kwotę przeznaczyły Niemcy, bo aż 66 mld euro. Niektóre kraje natomiast chcą zmniejszyć wsparcie finansowe na rzecz skupienia się na gospodarstwach domowych o niskich dochodach. 

Forum w Karpaczu 2022: Daniel Obajtek

Czy UE zmniejszy pakiet finansowy, żeby złagodzić kryzys energetyczny?

Biorąc pod uwagę ryzyko przyspieszenia inflacji bardzo możliwe jest, że europejskie kraje wezmą przykład z Francji. Ekspert Christopher Dembika z Saxo Banku ocenia, że wiele państw zdecyduje się zmniejszyć pakiet finansowy, aby złagodzić kryzys związany z wysokimi cenami energii. 

Nadzwyczajny szczyt UE ws. energetyki

Czechy zwołały nadzwyczajne spotkanie UE ws. energetyki, które przypada na 9 września 2022 r. Zostanie omówiona kwestia wprowadzenia “wyjątku iberyjskiego”, czyli tymczasowego odłączenia ceny gazu od ceny energii elektrycznej. Na takie rozwiązanie zgodziła się Hiszpania i Portugalia. Mechanizm uzależnienia cen przypada na okres 12 miesięcy i pozwolił na ograniczenie ceny gazu do średnio 50 euro za megawatogodzinę. Dzięki temu rachunki ok. 40 proc. hiszpańskich i portugalskich konsumentów zostały zmniejszone. 

UE chce podzielić rynek energii na dwa segmenty: pula dla rynku technologii o niskich kosztach zmiennych i rynek z paliw kopalnych. Kolejną kwestią jest energia jądrowa. Na początku września br. kilka organizacji wystosowało petycję sprzeciwiającą się Szwajcarii, która planuje odejść od energii jądrowej do 2027 r. Jak mówi Christopher Dembika z Saxo Banku, energia jądrowa wciąż jest najlepszych sposobem na zredukowanie uzależnienia od drogich paliw kopalnych - pisze portal biznes.interia.pl. 

Szefowa KE Ursula Von der Leyen wydała w Brukseli oświadczenie dot. problemu wysokich cen za energię elektryczną. - Zaproponujemy limit cenowy na rosyjski gaz. Cel tutaj jest bardzo jasny. Musimy obciąć dochody Rosji, które Putin wykorzystuje do finansowania tej okrutnej wojny z Ukrainą - powiedziała.

Sonda
Czy zamierzasz oszczędzać energię elektryczną?
Najnowsze