Zamknięty sklep

i

Autor: dlahandlu.pl Zamknięty sklep

Kryzys handlowców w Polsce

Polskie sklepy bankrutują za potęgę. Dramat handlowców

2022-09-07 9:28

Z analizy przygotowanej przez Dun & Bradstreet dla "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że tylko w trakcie wakacji liczba sklepów zmniejszyła się o ponad 700. Od początku roku zniknęły 3762 placówki handlu detalicznego.

Ogromne zmiany na polskim rynku. Dramat handlowców

Gazeta pisze, że tak dużych zmian nie było na polskim rynku od lat. "Przez ostatnie dwa pandemiczne lata ubyło w sumie tylko 290 sklepów" – wylicza. "Uwzględniając ponad 6,5 tys. zawieszonych działalności, to w tym roku już łącznie 10,5 tys. polskich detalistów zbankrutowało, zamknęło lub zawiesiło swoją działalność" – mówi w rozmowie z "DGP" Tomasz Starzyk.

Gazeta wyjaśnia, że upadają przede wszystkim małe niezależne sklepy, dobrze trzymają się natomiast sieci, w tym też te franczyzowe. "Przed pandemią na rynku było 78 tys. franczyzobiorców, dziś to zdecydowanie powyżej 80 tys." – zauważa "DGP".

Forum w Karpaczu 2022: Marlena Maląg

"Trudne czasy łatwiej przetrwać w grupie"

Jak mówi dziennikowi Michał Wiśniewski z Profit System, firmy badającej ten rynek, nowi franczyzobiorcy rekrutują się często spośród właścicieli sklepów i punktów usługowych, którzy uznali, że trudne czasy łatwiej będzie przetrwać w grupie.

"Widać to zwłaszcza w kategorii sklepów z AGD i urządzeniami elektrycznymi. Ich liczba od 2017 r. rosła nieprzerwanie do połowy tego roku. Dzięki cyfryzacji, zdalnemu nauczaniu i pracy oraz napływowi imigrantów z Ukrainy sprzedaż rosła dwucyfrowo. Przez ostatnie dwa miesiące rynek zmniejszył się jednak aż o ponad 10 proc." – czytamy w gazecie.

Sonda
Czy wszystkie sklepy powinny być otwarte w niedziele i w święta?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze