Złoty polski, pieniądze, banknoty, monety

i

Autor: Shutterstock

100 lat polskiego złotego! Zobacz, jak kiedyś wyglądała nasza waluta [ZDJĘCIA]

2019-02-28 13:55

Pieniądz jest jednym z najstarszych i najważniejszych wynalazków w dziejach ludzkości. Sto lat temu ustanowiono nasz narodowy środek płatniczy. 28 lutego 1919 roku uchwalono ustawę w sprawie nazwy polskiej monety. Od tamtej pory zmieniła się jej forma, ale nazwa złoty i gorsz pozostały.

Polska waluta rozwijała się wraz z kształtowaniem się państwa polskiego, dzieląc jego zmienne koleje losu. Podobnie jak nasz kraj, który w pewnych okresach znikał z mapy, z obiegu znikał i wracał złoty. Po raz pierwszy nazwa "złoty" pojawiła się oficjalnie w statutach piotrkowskich z 1496 r. Jej wartość ustalono na 30 groszy.

100-lecie "lecha"

Przez sto lat od uzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości w 1918 roku nasza rodzima waluta przeszła bardzo długą drogę. W 1919 r. zdecydowano, że Polacy będą nosić w portfelach złotego oraz grosze. Inne propozycje nazwania naszej waluty to "lech", "piast", "pol" czy "kościuszko". 

5 lutego 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał dekret, w którym napisano: "Jednostka monetarna waluty polskiej otrzyma nazwę Lech, a setna jej część nazwę grosz". Zgody na to nie wyraził m.in. Stanisław Karpiński, który pełnił wtedy funkcję dyrektora Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej. 28 lutego 1919 r. Sejm Ustawodawczy przesądził, że sto groszy składa się na jeden złoty, a nie jednego "lecha".

Złoty wprowadzony został do obiegu 29 kwietnia 1924 roku w wyniku reformy pieniężnej przeprowadzonej przez ministra finansów Władysława Grabskiego i zastąpił zdewaluowaną markę polską, walutę Królestwa Polskiego (regencyjnego). Nowa waluta została oparta na parytecie złota, wartość 1 złotego ustalono na 9/31 grama (ok. 0,29) czystego złota.

Narodowy Bank Polski upamiętnił 100 lat złotówki

Mennica Polska na zlecenie Narodowego Banku Polskiego stworzyła z okazji 100-lecia waluty specjalną serię złotych i srebrnych monet. Każdy zestaw zawiera wykonane z kruszcu monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 oraz 50 groszy, a także 1, 2 i 5 złotych. Nakład złotych zestawów wyniesie do 500 sztuk, a zestawy srebrne zostaną wyemitowane w nakładzie do 5 tysięcy sztuk. Cena zestawu złotego będzie wynosić 23 tysiące złotych a srebrnego 3 tysiące 400 złotych. Monety są dostępne w oddziałach okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym banku centralnego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze