Komu się należy renta szkoleniowa?
ZUS informuje, że prawo do świadczenia powstaje z dniem zaprzestania pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy albo od miesiąca złożenia wniosku. Renta przyznawana jest na okres 6 miesięcy, który ulega wydłużeniu na czas niezbędny do przekwalifikowania zawodowego, jednak nie dłużej niż o 30 miesięcy.
Renta szkoleniowa nie przysługuje w razie osiągania przychodu, bez względu na jego wysokość.
W tym świadczeniu ważny jest okres składkowy. ZUS wymienia tu kilka przykładów:
- 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat
- 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat
- 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat
- 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat
- 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Jeśli nie ma takiego okresu składkowego i nieskładkowego, o którym mowa powyżej, warunek posiadania wymaganego stażu uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej -= czytamy na stronie ZUS.
Według przepisów, powyższy okres składkowy i nieskładkowy nie jest wymagany, jeżeli niezdolność do pracy jest skutkiem wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo wypadku przy pracy lub choroby zawodowe.
Aby starać się o rentę szkoleniową należy pobrać wniosek ze strony ZUS, bądź osobiście udać się do placówki, a także przedstawić informację o okresach składkowych i nieskładkowych, dokumenty potwierdzające okresy m.in.: pracy/ prowadzenia działalności pozarolniczej/ służby wojskowej/ pobierania zasiłku dla bezrobotnych/ urlopu wychowawczego/ nauki w szkole wyższej, dokumenty potwierdzające osiągane wynagrodzenie oraz zaświadczenie o stanie zdrowia.