Zmiany w rejestracji przedsiębiorstw. Kto skorzysta z możliwości prowadzenia nierejestrowanej działalności?
Obecnie nie ma obowiązku rejestracji działalności gospodarczej jeśli dochody z niej nie przekraczają miesięcznie 75 proc. kwoty 3600 zł brutto (kwota obowiązuje od lipca 2023 roku), czyli 2700 zł. Korzystają z tego osoby np. zarabiające sezonowo, drobnej działalności "po godzinach", czy rękodziele. Drugim warunkiem było brak podjęcia próby rejestracji działalności przez ostatnich 60 miesięcy. Po tym okresie przedsiębiorcy mają obowiązek wpisać firmę do rejestru CEIDG.
Jednak za sprawą projektu ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych mogą zajść zmiany w Prawie przedsiębiorców. Zamiast limitu miesięcznego wprowadzony zostanie limit roczny wysokości dziewięciokrotności minimalnego wynagrodzenia (w tej chwili to 32 400 zł). Skrócony ma zostać również okres obowiązujący do niezakładania działalności, wcześniej wynosił 60 miesięcy, teraz wyniesie 24 miesiące. Skrócony miałby zostać również okres od dnia zawieszenia lub zakończenia działalności, aby móc skorzystać z ulgi na start w ZUS.
Przyczyny zmian w przepisach
W uzasadnieniu wprowadzenia ustawy czytamy, że konieczność zachowania wyższej niż 60-miesięcznej karencji, nie zabezpiecza interesów finansowych państwa, dlatego skraca się okres do 24 miesięcy.
Z kolei jak stwierdził cytowany przez Interię Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w filmie InFakt, zmiana dotycząca limitu dochodu jest rozsądna, bo łatwiej przekroczyć miesięczny limit niż roczny, szczególnie w działalności sezonowej. Jego zdaniem takie przepisy pozwolą wielu osobom na podjęcie legalnie dodatkowej działalności zarobkowej.
Projekt jest obecnie na etapie konsultacji. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców poparł zmiany.