Czternasta emerytura

i

Autor: unsplash.com Czternasta emerytura

14. emerytura 2023

14. emerytura 2023. Ustawa jest gotowa, ale czy w budżecie są zabezpieczone środki?

2023-02-01 9:23

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed poinformował, że projekt ustawy dotyczący czternastej emerytury w 2023 roku jest już gotowy. Dodał, że środki na ten cel są zabezpieczone.

Czternasta emerytura 2023. Ustawa jest gotowa

Wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej Szwed był gościem "Polskiego punktu widzenia" w Telewizji Trwam. Jedno z pytań dotyczyło czternastej emerytury, która nie została wpisana do budżetu państwa na rok 2023.

"Trzynasta emerytura będzie wypłacana od 1 kwietnia. Mamy też przygotowany projekt ustawy dotyczący czternastej emerytury. Będzie to przełom sierpnia i września. Będzie ona wypłacana na tych samych zasadach jak w ubiegłym roku. Czternasta emerytura w 2023 roku więc też będzie" - powiedział.

Dopytywany o to, czy będą na to zabezpieczone środki Szwed odpowiedział, że "środki są zabezpieczone".

"Nie ma tutaj obaw. Mamy możliwość zaciągnięcia pożyczki z funduszów i z tego tytułu będziemy finansować te świadczenie" - wskazał wiceminister.

Waloryzacja emerytur 2023

Szwed podkreślił, że wyliczenia resortu wskazują, iż tegoroczna waloryzacja rent i emerytur będzie na poziomie 14,8 procent. W tym roku będzie ona kwotowo procentowa.

"Przyjęliśmy waloryzację kwotowo-procentową, czyli na pewno emeryci i renciści przy całkowitej niezdolności do pracy będą mieli zwaloryzowane świadczenia o co najmniej 250 zł. Jeżeli jednak ze wskaźnika procentowego waloryzacji będzie wynikać więcej, to rzeczywiście emeryt dostanie wyższą kwotę" – mówiła kilka dni temu szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Sonda
Czy czternasta emerytura powinna być świadczeniem stałym?
Pieniądze to nie wszystko Rafał Brzoska
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze