Nowy wiek emerytalny. Jesteś zdrowy, pracujesz dłużej

i

Autor: stevepb/Pixabay Nowy wiek emerytalny. Jesteś zdrowy, pracujesz dłużej

14 emerytura coraz bliżej. Kiedy wypłata świadczenia dla seniorów?

2021-05-05 4:43

Czternasta emerytura ma zostać wypłacona dla ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać dla ok. 7,9 mln świadczeniobiorców. Zważając na fakt, że średnio emerytury w Polsce nie są zbyt wysokie, taki przypływ gotówki może być dla seniorów zbawienny. Jednak nie każdy może liczyć na wypłatę dodatkowego świadczenia emerytalnego. Kiedy będą wypłacane "czternastki" i kto może je dostać?

"Czternastka" została przegłosowana w marcu

Poza trzynastkami, emeryci mogą liczyć nawet na czternastą emeryturę. Niestety bonusowe świadczenie nie dotyczy wszystkich. 8 marca prezydent podpisał ustawę w sprawie dodatkowych emerytur. Co trzeba zrobić, żeby je dostać?

Tzw. czternastka w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto. Jak tłumaczy ZUS, będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

ZUS wysyła emerytom po kilkanaście tysięcy. To nie pomyłka. Emerycie! Nie przegap przelewu

Emerytury w Polsce, "Czternastki" jeszcze w tym roku, kiedy?

Oznacza to, że pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Natomiast osoby, których świadczenie jest wyższe, otrzymają 14-tkę odpowiednio pomniejszoną. Stosuje się tu zasadę złotówka za złotówkę, czyli o tyle o ile emeryt czy rencista przekroczył 2900 zł, o tyle pomniejsza mu się czternastkę. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

Na przykład, jeśli emeryt otrzymuje 3500 zł emerytury z ZUS, to przekracza on próg o 600 zł. Zatem o taką właśnie kwotę zostanie pomniejszona czternastka. Emeryt wraz z listopadową emeryturą otrzyma dodatkowe 650,88 zł brutto. Właśnie w listopadzie 2021 mają być wypłacane senioralne 14-tki.

- Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie. Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje - zapewnia ZUS.

Sonda
Czy emerytury w Polsce są za niskie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze